"Samospłacający się dom": BOŚ i Pracodawcy RP będa wspierać rozwój domowych instalacji fotowoltaicznych

{więcej}W ramach programu „Samospłacajacy się dom”, którego założenia zostały przedstawione dzisiaj, obie instytucje chcą wspierać budowę domów jednorodzinnych wyposażonych w mikroźródła fotowoltaiczne.
Celem programu „Samospłacający się dom” opracowanego przez Bank Ochrony Środowiska i organizację Pracodawcy RP jest budowa 100 tysięcy domów jednorodzinnych wyposażonych m.in. w instalacje fotowoltaiczne i inne źródła OZE, dzięki którym gospodarstwa domowe będą mogły produkować energię elektryczną i sprzedawać ją do sieci energetycznej.
Jak poinformował Mariusz Klimczak, prezes Banku Ochrony Środowiska, „Samospłacający się dom” ma umożliwić budowę ekologicznych domów jednorodzinnych, które zostaną wyposażone w instalacje do produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Autorzy programu „Samospłacający się dom” podkreślili, że chodzi przede wszystkim o instalacje fotowoltaiczne, które będą produkować prąd odsprzedawany następnie do sieci energetycznej. Dzięki temu gospodarstwa domowe korzystające z programu „Samospłacający się dom” otrzymają dodatkowe źródło przychodów, które będzie można wykorzystać na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę domu. BOŚ szacuje wstępnie, że przychody z tytułu eksploatacji domowej instalacji fotowoltaicznej i innych energooszczędnych rozwiązań proponowanych w ramach programu „Samospłacający się dom” mogą wynieść ok. 3,5 tys. zł na miesiąc, co będzie jednak zależeć od przyjęcia ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Pierwsze zmiamy ułatwiające od strony administracyjnej montaż i eksploatację tego typu domowych instalacji OZE znalazły się w procedowanej obecnie w Sejmie nowelizacji Prawa enrgetycznego, która ma zostać uchwalona przez parlament w najbliższym czasie. Kolejne ułatwienia i preferencje dla domowych inwestorów instalujących mikroinstalacje OZE zostaną wprowadzone wraz z przyjęciem tzw. dużego trójpaku, czyli zestawu ustaw energetycznych, wśród których znajduje się ustawa o odnawialnych źródłach energii mająca na celu wprowadzenie preferencyjnego systemu dopłat do produkcji zielonej energii w polskich domach. Jej znaczenie i konieczność przyjęcia podkreślili dzisiaj autorzy programu „Samospłacający się dom”.
Program mający na celu udostępnienie preferencyjnego finansowania dla gospodarstw domowych na montaż domowych instalacji OZE, tzw. mikroinstalacji, przygotowuje równocześnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czytaj więcej na ten temat w artykule: „Prosument”: dofinansowanie na mikroinstalacje OZE z NFOŚiGW