Program "Kawka": 58 mln zł na walkę z niską emisją w Małopolsce

Program "Kawka": 58 mln zł na walkę z niską emisją w Małopolsce
foto: GeS, flickr cc-by-2.0

{więcej}Samorządy z terenu Małopolski otrzymają z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 58 mln zł na walkę z niską emisją. Pieniądze trafią m.in. na likwidację domowych pieców na węgiel, rozbudowę sieci ciepłowniczej i ekologicznego transportu
 
Kraków znajduje się w czołówce europejskich miast, w których występuje największe zanieczyszczenie powietrza, a stężenie szkodliwych substancji w powietrzu w tym mieście zagraża zdrowiu mieszkańców i utrzymuje się powyżej dozwolonych poziomów przez większą część dni w roku.
 
Problemy te wynikają głównie z tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń powstających przy eksploatacji domowych pieców na węgiel, a także przez emisję spalin samochodowych.
 
Właśnie Kraków będzie pierwszym miastem, z którym NFOŚiGW podpisze umowę w sprawie dofinansowania działań mających na celu walkę z niską emisją. Ze środków, które udostępni NFOŚiGW w ramach dedykowanego walce z niską emisją programu „Kawka”, będą mogły skorzystać także inne małopolskie miasta.
 
Najwięcej środków z programu „Kawka” – 33,2 mln zł – otrzyma Kraków, dzięki czemu zrealizuje inwestycje warte 75 mln zł. – Od 1995 r. do o 2012 roku na likwidację pieców i kotłowni węglowych w Krakowie wydano prawie 14 mln zł, dzięki czemu przestało działać 20 tys. pieców i niemal 400 kotłowni węglowych. W 2013 r. na Programu Ograniczania Niskiej Emisji zabezpieczono 22,3 mln zł. Na tę kwotę składają się środki własne Miasta (2,8 mln zł) oraz dotacje i pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (łącznie 19,5 mln zł). Pozwoli to na likwidację ok. 2 tys. palenisk – informuje Polska Agencja Prasowa.
 
Pozostałe fundusze trafią do innych małopolskich miast – Nowego Sącza i Tarnowa, a także powiatów gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, krakowskiego, wielickiego, miechowskiego i proszowickiego, w których dzięki pieniądzom z NFOŚiGW i małopolskiego WFOŚiGW będą likwidowane domowe piece węglowe i które rozbudują sieć ciepłowniczą i niskoemisyjny transport. W sumie wysokość dofinansowania z programu „Kawka” na terenie Małopolski wyniesie ponad 58 mln zł.
 
Pieniądze z programu trafią także do innych województw i będą wydawane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. W pierwszej kolejności środki na walkę z niską emisją dostanie 11 lokalnych WFOŚiGW – m.in. dolnośląski, opolski, śląski, wielkopolski i pomorski.  

gramwzielone.pl

REKLAMA
REKLAMA