Zmiana sprzedawcy prądu w Polsce. Jak zaoszczędzić na energii?

Zmiana sprzedawcy prądu w Polsce. Jak zaoszczędzić na energii?
...

{więcej}Zmiana sprzedawcy prądu jest jednym z naszych praw jako uczestników rynków energii. W dowolnym momencie możemy podjąć decyzję o zmianie dotychczasowego sprzedawcy i rozpocząć współpracę z nowym podmiotem. Jak w takim razie wybrać najlepszą ofertę, która spełni nasze oczekiwania i będzie bardziej atrakcyjna od tej, którą obecnie posiadamy? Na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniej oferty, czy jest w czym wybierać i ile można zaoszczędzić?

Najbardziej mobilizującym czynnikiem, który sprawia, że zaczynami interesować się nad wyborem alternatywnego sprzedawcy prądu są oczywiście korzyści finansowe, które mogą wiązać się z niższą ceną za MWh Energii czynnej oraz opłatę handlową (lub jej brak). Przeglądając oferty możemy także zauważyć, że większość z nich zawiera zapis gwarantujący nam stałość ceny w okresie obowiązywania umowy. To z jednej strony zabezpieczenie się przed wzrostem cen Energii, z drugiej zobowiązanie, że nawet jeśli ceny w ofertach sprzedawców będą spadać – my decydując się na daną ofertę będziemy płacić cały czas tą samą stawkę. Drugi przypadek nie jest jednak regułą – sprzedawcy bowiem, coraz częściej wprowadzają zapis umożliwiający obniżenie ceny za MWh – jeśli cena na towarowej giełdzie Energii spadnie – wszystko zależy od zapisów umowy, które szczególnie w przypadku firm można negocjować.

REKLAMA

Ile w takim razie można zaoszczędzić?

REKLAMA

Przedstawienie oszczędności, na starcie należy rozbić na dwie grupy odbiorców: pierwszą są klienci indywidualni, drugą firmy. Dla gospodarstw domowych, w których cały czas tzw. ceny taryfowe zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki oszczędności od stawek bazowych z jakich korzysta ponad 99% Polaków (tylko niecały 1% odbiorców zmienił sprzedawcę prądu) wynoszą w zależności od oferty nie więcej niż 5-7%. Czy te oszczędności mobilizują do przeprowadzenia zmiany sprzedawcy Energii? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Biorąc jednak pod uwagę pracę jaką należy wykonać aby skorzystać z możliwości jakie daje wolny rynek Energii, czyli podpisaniu nowej umowy i pełnomocnictwa dla nowego sprzedawcy, który za nas załatwi wszystkie formalności – rachunek finansowy zawsze wydaje się być dodatni.
 
W przypadku firm dla których wolny rynek Energii działa od 2007 roku oszczędności uzyskiwane dzięki skorzystaniu z procesu zmiany sprzedawcy są zdecydowanie bardziej wyraźne. Bierze się to przede wszystkim z dwóch powodów – pierwszym jest większy wolumen zużycia – stąd nawet kilkuprocentowe oszczędności przekładają się na dużą kwotę. Drugim jest bardzo duża różnica w cenie za MWh między stawkami taryfowymi ofertowanymi przez podstawowych sprzedawców w odniesieniu do ofert alternatywnych. Różnica ta w tym roku nawet przy rocznym zużyciu u klienta na poziomie ok. 100 MWh mogła wynosić 80 zł. na każdej MWh. Zewnętrzni sprzedawcy chcący zachęcić do przyjścia do siebie oferują także szereg usług dodatkowych takich jak audyty energetyczne czy tak jak w przypadku podpisania umowy na telefon firmowy różnego rodzaju gadżety.
 
Jak wybrać najlepszą ofertę?
 
W Polsce prawie 400 firm posiada pozwolenie na obrót energią elektryczną, ale niewiele ponad 30 działa aktywnie. Swoje poszukiwania atrakcyjnej oferty możemy rozpocząć od przeanalizowania tych od obecnie najbardziej znanych na rynku sprzedawców energii.
 
Warto zwrócić uwagę na konkretne cechy oferty takie jak:
– Rodzaj klienta, dla którego dana oferta jest przeznaczona. Niektórzy sprzedawcy są zainteresowani pozyskiwaniem tylko dużych klientów, inni wolą mieć więcej klientów z sektora MSP oraz indywidualnych .
– Zasięg terytorialny oferty, gdyż są oferty skierowane wyłącznie do klientów, którzy przebywających w ściśle określonym regionie. Informacja o zasięgu terytorialnym wybranej przez nas oferty nie zawsze jest podawana wprost na stronie internetowej, ale może zostać zamieszczona w regulaminie oferty lub dostępna dopiero po wykonaniu telefonu do przedstawiciela sprzedawcy. Ustalenie dostępności takiej oferty wymaga więc dodatkowego wysiłku od zainteresowanego klienta, ale im więcej wiemy na temat danej oferty tym pewniej będziemy poruszać się na rynku.
– Gwarancja stałej ceny.
 
Zielona Energia
 

Coraz bardziej rozwijający się rynek TPA daje także możliwość zakupu Energii, która pochodzi z instalacji wykorzystujących odnawialne źródła Energii. Decydując się na taką właśnie ofertę otrzymujemy odpowiedni certyfikat, gwarantujący nam, że ilość zakupionej przez nas Energii będzie wprowadzana do systemu elektroenergetycznego np. z farm wiatrowych. Musimy się jednak liczyć z tym, że cena za MWh będzie wyższa od najlepszych ofert na rynku, ale wciąż dużo niższa od stawek taryfowych. 

Optimalenergy