PGE chce budować elektrownie PV przy stacjach GPZ

PGE chce budować elektrownie PV przy stacjach GPZ
Wiceprezes ds. operacyjnych PGE Ryszard Wasiłek. Fot. PGE

Omawiając wczoraj wyniki finansowe Polskiej Grupy Energetycznej za 2018 rok przedstawiciele tej firmy zasygnalizowali zwiększenie ambicji PGE w zakresie budowy elektrowni fotowoltaicznych. Póki co uruchomiony przez PGE potencjał w fotowoltaice pozostaje bardzo skromny jak na największy polski koncern energetyczny.

Polska Grupa Energetyczna ma przyjąć ambitniejsze cele w zakresie planowanego potencjału elektrowni fotowoltaicznych w stosunku do podawanego wcześniej celu 100 MW w zainstalowanych systemach PV.

Jeszcze w 2017 r. PGE potwierdziło, że w celu postawienia 100 MW w fotowoltaice chce realizować własne projekty lub przejmować gotowe projekty, w tym mające zapewnione wsparcie w systemie aukcyjnym. Jednak od tamtego czasu państwowa grupa energetyczna nie oddała do użytku żadnej nowej elektrowni PV.

REKLAMA

Na razie jedyną farmą fotowoltaiczną w portfelu wytwórczym spółki PGE Energia Odnawialna pozostaje instalacja o mocy 600 kW zrealizowana na Górze Żar w powiecie żywieckim, w pobliżu jednej z czterech elektrowni szczytowo-pompowych PGE. Przy tej farmie fotowoltaicznej PGE ma zresztą wkrótce uruchomić pilotażowy, bateryjny magazyn energii.

Przedstawiciele Grupy zapewniają jednak teraz, że liczba elektrowni fotowoltaicznych w portfelu PGE zacznie rosnąć.

Wiceprezes ds. operacyjnych PGE Ryszard Wasiłek poinformował wczoraj, omawiając plany inwestycyjne PGE, że największy polski koncern energetyczny przygotuje rewizję planów inwestycyjnych w zakresie fotowoltaiki, planując budowę większego potencjału niż zapowiadane wcześniej 100 MW.

Ryszard Wasiłek dodał, że do inwestycji w fotowoltaikę PGE chce wykorzystać zwłaszcza grunty należące do spółki PGE Dystrybucja, a – jak stwierdził wiceprezes PGE – elektrownie fotowoltaiczne miałyby stanąć m.in. przy należących do tej spółki stacjach GPZ.

REKLAMA

Jak wynika z wypowiedzi wiceprezesa spółki PGE Energia Odnawialna Arkadiusza Sekścińskiego dla portalu Gramwzielone.pl, elektrownie fotowoltaiczne mają być też kluczowym elementem klastrów energii, w których rozwoju uczestniczy PGE.

Do zwiększenia swojego potencjału w fotowoltaice Polska Grupa Energetyczna nie wykorzystała dotychczasowych aukcji, które przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki.

W tych aukcjach wsparciem w postaci publicznych gwarancji odkupu energii przez 15 lat po zaoferowanej przez inwestorów cenie, indeksowanej o inflację, objęto projekty elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy kilkuset MW. Nie było jednak wśród nich projektów zgłoszonych przez państwowe koncerny energetyczne.

Należąca do grupy PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest największym producentem energii odnawialnej w kraju. PGE EO posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych oraz wspomnianą farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana tych jednostek wynosi 2188,9 MW.

Wcześniej największa państwowa grupa energetyczna informowała, że chce utrzymać pozycję krajowego lidera w produkcji energii odnawialnej, na koniec przyszłej dekady generując 1/4 energii odnawialnej ogółem produkowanej w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o