Przejęcie czołowego producenta modułów fotowoltaicznych

Przejęcie czołowego producenta modułów fotowoltaicznych
Fot. Wuxi Suntech

Holding należący do miliardera z Hong Kongu został właścicielem jednego z największych i jeszcze kilka lat temu największego na świecie producenta modułów fotowoltaicznych, w ramach transakcji, którą wyceniono na 447 mln dolarów.

Należąca dotąd do chińskiego holdingu Shunfeng International Clean Energy (SFCE) spółka Jiangsu Shunfeng Photovoltaic Technology – będąca właścicielem producenta modułów fotowoltaicznych Wuxi Suntech – stanie się własnością grupy Asia Pacific Resources Development Investment z Hong Kongu, należącej do miliardera Kin Ming Chenga.

Sam SFCE zajmuje się jeszcze m.in. budową farm fotowoltaicznych w Chinach, gdzie zarządza aktywami o całkowitym potencjale około 1,5 GW.

REKLAMA

Działająca na rynku fotowoltaicznym już od roku 2001 marka Wuxi Suntech od lat utrzymuje się w gronie największych producentów modułów fotowoltaicznych. W ostatnich latach jej pozycja w rankingach liderów rynku jednak spadła.

W 2008 roku potencjał produkcji modułów Suntech przekroczył 1 GW/rok, a w latach 2010-11 Suntech był nawet największym na świecie producentem modułów pod względem zrealizowanych dostaw. Wówczas jego potencjał produkcji modułów wynosił 2,4 GW (dzisiaj najwięksi producenci sprzedają rocznie kilkukrotnie większe wolumeny).  

Później jednak firma wpadła w kłopoty finansowe, a przed upadkiem markę Suntech uratowało przejęcie w roku 2014 przez koncern Shunfeng International Clean Energy.

REKLAMA

W ubiegłym roku Wuxi Suntech sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 GW, co odpowiada całkowitemu potencjałowi instalacji fotowoltaicznych zrealizowanych w 2018 roku na największym europejskim rynku fotowoltaicznym, czyli w Niemczech.

W 2018 r. Wuxi Suntech utworzył zresztą w tym kraju swoje europejskie centrum obsługi klienta, a wznowieniu ekspansji chińskiej firmy w Europie sprzyjało zniesienie restrykcji celnych w imporcie modułów PV do Unii Europejskiej.

Potwierdza to zamówienie zdobyte ostatnio przez Suntech na dostawę dwustronnych modułów PV wykonanych w technologii monokrystalicznej PERC, o łącznej mocy 34,7 MW, które wejdą w skład największej w Europie farmy fotowoltaicznej składającej się z modułów typu „bifacial”, która powstanie w Warrington w Wielkiej Brytanii.

Na tego rodzaju moduły Suntech daje 30-letnią gwarancję uzysków energii, zapewniając, że mogą one produkować o 20-25 proc. energii więcej od tradycyjnych, jednostronnych modułów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.