Litwini mają nowy pomysł na fotowoltaikę

Litwini mają nowy pomysł na fotowoltaikę
Fot. Lietuvos Energija

Litwini zbudują pływającą elektrownię fotowoltaiczną w nietypowym miejscu. Litewski państwowy koncern energetyczny Lietuvos Energija ogłosił plan budowy instalacji PV na zbiorniku wodnym, który wchodzi w skład kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej.

Obecnie litewska elektrownia szytowo-pompowa w Kruonis posiada moc 900 MW, w planach jest jednak zwiększenie jej mocy o 225 MW, jako instalacji mającej duże znaczenie dla nowej litewskiej strategii energetycznej, która zakłada znaczące zwiększenie udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym.

Teraz właściciel tego obiektu, państwowa spółka Lietuvos Energijos Gamyba, poinformowała o otrzymaniu grantu od rządowej agencji wspierania przedsiębiorczości LBSA w wysokości 235 tys. euro.

REKLAMA

Te fundusze zostaną przeznaczone na budowę elektrowni fotowoltaicznej na zbiorniku wodnym elektrowni szczytowo-pompowej w Kruonis.

Początkowo ma powstać elektrownia fotowoltaiczna o mocy 60 kW, a autorzy projektu chcą na podstawie efektów jej pracy opracować optymalne rozwiązania łączące pracę fotowoltaiki oraz elektrowni szczytowo-pompowej, wykorzystywanej do regulacji systemu elektroenergetycznego i pełniącej rolę magazynu energii.

Uruchomienie produkcji energii z fotowoltaiki na zbiorniku w Kruonis ma nastąpić do roku 2021. Później możliwe jest zapełnienie panelami fotowoltaicznego całego zbiornika.

Po oszacowaniu rezultatów pilotażu ocenimy pomysł zapełnienia fotowoltaiką całego zbiornika, którego powierzchnia wynosi 300 hektarów. Moc takiej instalacji może wynieść około 200-250 MW – zakłada Darius Kucinas, CEO spółki Lietuvos Energijos Gamyba.

Litwini szacują, że wypełnienie fotowoltaiką całego zbiornika dałoby potencjał produkcji energii w ilości odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu około 120 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Lietuvos Energija wylicza, że obecnie na całym świecie znajduje się około 400 elektrowni szczytowo-pompowych, których zbiorniki nie są w żaden sposób wykorzystywane.

Wcześniej na podobny pomysł wpadli Portugalczycy z koncernu energetycznego EDP. W 2017 roku na położonym na północy Portugalii zbiorniku wodnym Alto Rabagão uruchomiono pływającą elektrownię fotowoltaiczną, której moc wynosi 218,4 kW i do której budowy wykorzystano 840 modułów fotowoltaicznych marki REC, każdy o mocy 260 Wp

Instalacja, która zajmuje zaledwie 0,01 proc. całek powierzchni zbiornika, ma produkować w skali roku przeciętnie 332 MWh energii elektrycznej.

Największą w Europie pływającą elektrownię fotowoltaiczną, o mocy 17 MW, zbudowano na południu Francji, w departamencie Provence-Alpes-Côte d’Azur.

Na tę instalację ma się składać docelowo 47 tys. modułów fotowoltaicznych marki Trina Solar. W projekcie zastosowano monokrystaliczne moduły PERC wykonane w technologii dual-glass, która ma zapewnić większą odporność na wilgoć i zmniejszyć degradację wynikającą z procesu PID (Potential Induced Degradation).

W Polsce szlaki takiemu sposobowi wykorzystania fotowoltaiki przeciera Energa, która testuje małą instalację na zbiorniku wodnym w Łapinie, gdzie posiada również jedną ze swoich elektrowni wodnych. Więcej na ten temat w artykule: Energa testuje fotowoltaikę na wodzie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.