Litwini mają nowy pomysł na fotowoltaikę
Litwini zbudują pływającą elektrownię fotowoltaiczną w nietypowym miejscu. Litewski państwowy koncern energetyczny Lietuvos Energija ogłosił plan budowy instalacji PV na zbiorniku wodnym, który wchodzi w skład kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej.
Obecnie litewska elektrownia szytowo-pompowa w Kruonis posiada moc 900 MW, w planach jest jednak zwiększenie jej mocy o 225 MW, jako instalacji mającej duże znaczenie dla nowej litewskiej strategii energetycznej, która zakłada znaczące zwiększenie udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym.
Teraz właściciel tego obiektu, państwowa spółka Lietuvos Energijos Gamyba, poinformowała o otrzymaniu grantu od rządowej agencji wspierania przedsiębiorczości LBSA w wysokości 235 tys. euro.
Te fundusze zostaną przeznaczone na budowę elektrowni fotowoltaicznej na zbiorniku wodnym elektrowni szczytowo-pompowej w Kruonis.
Początkowo ma powstać elektrownia fotowoltaiczna o mocy 60 kW, a autorzy projektu chcą na podstawie efektów jej pracy opracować optymalne rozwiązania łączące pracę fotowoltaiki oraz elektrowni szczytowo-pompowej, wykorzystywanej do regulacji systemu elektroenergetycznego i pełniącej rolę magazynu energii.
Uruchomienie produkcji energii z fotowoltaiki na zbiorniku w Kruonis ma nastąpić do roku 2021. Później możliwe jest zapełnienie panelami fotowoltaicznego całego zbiornika.
– Po oszacowaniu rezultatów pilotażu ocenimy pomysł zapełnienia fotowoltaiką całego zbiornika, którego powierzchnia wynosi 300 hektarów. Moc takiej instalacji może wynieść około 200-250 MW – zakłada Darius Kucinas, CEO spółki Lietuvos Energijos Gamyba.
Litwini szacują, że wypełnienie fotowoltaiką całego zbiornika dałoby potencjał produkcji energii w ilości odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu około 120 tys. gospodarstw domowych.
Lietuvos Energija wylicza, że obecnie na całym świecie znajduje się około 400 elektrowni szczytowo-pompowych, których zbiorniki nie są w żaden sposób wykorzystywane.
Wcześniej na podobny pomysł wpadli Portugalczycy z koncernu energetycznego EDP. W 2017 roku na położonym na północy Portugalii zbiorniku wodnym Alto Rabagão uruchomiono pływającą elektrownię fotowoltaiczną, której moc wynosi 218,4 kW i do której budowy wykorzystano 840 modułów fotowoltaicznych marki REC, każdy o mocy 260 Wp
Instalacja, która zajmuje zaledwie 0,01 proc. całek powierzchni zbiornika, ma produkować w skali roku przeciętnie 332 MWh energii elektrycznej.
Największą w Europie pływającą elektrownię fotowoltaiczną, o mocy 17 MW, zbudowano na południu Francji, w departamencie Provence-Alpes-Côte d’Azur.
Na tę instalację ma się składać docelowo 47 tys. modułów fotowoltaicznych marki Trina Solar. W projekcie zastosowano monokrystaliczne moduły PERC wykonane w technologii dual-glass, która ma zapewnić większą odporność na wilgoć i zmniejszyć degradację wynikającą z procesu PID (Potential Induced Degradation).
W Polsce szlaki takiemu sposobowi wykorzystania fotowoltaiki przeciera Energa, która testuje małą instalację na zbiorniku wodnym w Łapinie, gdzie posiada również jedną ze swoich elektrowni wodnych. Więcej na ten temat w artykule: Energa testuje fotowoltaikę na wodzie.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.