LONGi: duży wzrost popytu na monokrystaliczne moduły PERC

LONGi: duży wzrost popytu na monokrystaliczne moduły PERC
LONGi Solar

O ile do tej pory na globalnym rynku fotowoltaicznym dominowała technologia polikrystalicznych modułów PV, charakteryzująca się generalnie mniejszą sprawnością od modułów monokrystalicznych, ale od nich tańsza. Wraz ze spadkiem cen modułów coraz większy udział w rynku zaczyna jednak zdobywać technologia wydajniejszych, monokrystalicznych modułów, których sprawność podbija dodatkowo technologia PERC.

Posiadająca niemal 40-procentowy udział w globalnej produkcji monokrystalicznych wafli krzemowych chińska firma LONGi Green Energy odnotowuje duży wzrost popytu na produkty służące do wytwarzania wysokosprawnych, monokrystalicznych modułów w technologii PERC. Potwierdzeniem tego są ogłoszone właśnie, szacunkowe wyniki chińskiego producenta za 2018 r.

LONGi Green Energy poinformował, że mimo ubiegłorocznego spadku inwestycji fotowoltaicznych na rynku chińskim – Chińczycy na skutek decyzji administracyjnych zainstalowali w ubiegłym roku w fotowoltaice 44,26 GW, czyli o 16,5 proc., mniej niż w roku 2017 – jego ubiegłoroczne przychody wzrosły aż o 34,3 proc. do poziomu ok. 3,27 mld dolarów.  

REKLAMA

Jednak mimo tak wyraźnego wzrostu przychodów LONGi Green Energy odnotował w 2018 r. istotny spadek zysku, który można tłumaczyć spadającymi cenami modułów fotowoltaicznych i ich komponentów.

Chiński producent miał wypracować w ubiegłym roku zysk netto wynoszący 381 mln dolarów, czyli 28,2 proc. poniżej zysku netto wypracowanego w roku 2017.

Grupa LONGi Green Energy, do której należy producent modułów fotowoltaicznych LONGi Solar, zapowiedziała ostatnio zwiększenie potencjału wytwarzania wafli krzemowych, które są wykorzystywane do produkcji ogniw.

Te inwestycje, realizowane kosztem 773 mln dolarów, mają umożliwić zwiększenie potencjału produkcji wafli do 38 GW jeszcze w tym roku, a w planach jest osiągnięcie zdolności produkcyjnych na poziomie 45 GW do końca 2020 r.

REKLAMA

Natomiast LONGi Solar – czwarty największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych za rok 2018 (w tym największy jeśli chodzi wyłącznie o moduły typu mono) – ma uruchamiać w tym roku nowe linie umożliwiające produkcję w skali roku modułów o łącznej mocy 5 GW.

Chińczycy zapewniają przy tym, że będą produkować wyłącznie dwustronne moduły, bazujące na monokrystalicznych ogniwach wykonanych w wykorzystaniem technologii PERC i half-cut.

Jak tłumaczy chińska firma, zwiększenie potencjału produkcji monokrystalicznych modułów charakteryzujących się wyższą sprawnością wynika z faktu, że LONGi Solar przestał być w stanie zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na takie moduły.

Otwarcie nowej fabryki ma umożliwiać LONGi Solar roczną produkcję modułów fotowoltaicznych o całkowitej mocy 13 GW, co stanowi ponad 1/10 potencjału elektrowni PV uruchomionych w ubiegłym roku na całym świecie. Większe zdolności produkcyjne, sięgające 15 GW, ma osiągnąć największy na świecie producent modułów JinkoSolar.

Co więcej LONGi Solar szykuje inwestycje także w obszarze wytwarzania ogniw PV. Fabrykę umożliwiającą produkcję w skali roku monokrystalicznych ogniw o całkowitej mocy 1 GW Chińczycy mają postawić kosztem 125,5 mln dolarów w Kuching w Malezji, gdzie już obecnie LONGi posiada linie umożliwiające produkcję w skali roku ogniw i modułów o potencjale po 500 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.