Spółka ciepłownicza z Opola inwestuje w fotowoltaikę
Energetyka Cieplna Opolszczyzny instaluje trzy systemy fotowoltaiczne, które powstają w Opolu, Kluczborku i Strzelcach Opolskich. Spółka ma już na koncie uruchomienie instalacji fotowoltaicznej, a także systemu kolektorów słonecznych, który wspomaga miejską cieć ciepłowniczą w Opolu.
Moc każdej z trzech instalacji realizowanych przez Energetykę Cieplną Opolszczyzny wynosi 24 kW. Moc układów w Kluczborku i Strzelcach Opolskich została dobrana tak, aby pokryć zapotrzebowanie lokalnych zakładów na energię elektryczną w okresie letnim. Szacunki zostały dokonane w oparciu o dotychczasowe zapotrzebowanie na moc.
Natomiast instalacja powstająca w Opolu pokryje tylko część potrzeb opolskiej siedziby ECO i zlokalizowanej tu elektrociepłowni, bo zapotrzebowanie to znacząco różni się od potrzeb zakładów lokalnych.
Spółka podkreśla, że powstające systemy fotowoltaiczne to poligon doświadczalny dla inżynierów z Grupy Kapitałowej ECO, bowiem zostały zaprojektowane właśnie w ECO. Budowy w Strzelcach Opolskich i Kluczborku są realizowane przez zatrudnionych lokalnie pracowników ECO.
– Budowa instalacji fotowoltaicznych w ECO ma charakter pilotażowy, ale nie przełomowy. Nie ma tu mowy o pełnym zaspokojeniu potrzeb w zakresie energii elektrycznej, bo cel realizacji tych projektów jest dużo bardziej dalekosiężny. Budując te instalacje, budujemy równocześnie kapitał kompetencyjny – komentuje Mirosław Romanowicz, członek zarządu ds. operacyjnych ECO.
W Opolu inwestycję zrealizuje firma zewnętrzna, jednak w przyszłości to pracownicy ECO będą zajmować się serwisowaniem i obsługą wszystkich instalacji.
– Inwestycja w rozwój naszych pracowników to najlepszy kapitał do dalszego rozwoju Grupy Kapitałowej ECO. To inwestycja przynosząca największe zyski, choć nie można na nią patrzeć wyłącznie przez pryzmat przepływów finansowych – mówi Mirosław Romanowicz.
– Rynek ciepła w Polsce ewoluuje nieustannie. Zmieniają się technologie, ale też priorytety klientów. Od kilku lat przy wyborze ogrzewania brane jest pod uwagę obciążenie środowiska związane z jego wytworzeniem, a kryterium związane z ekologią znacząco zyskuje na wartości w porównaniu do kryterium związanego z ceną – dodaje przedstawiciel ECO S.A.
Instalacje mają zostać oddane do użytku jeszcze w tym roku. Nie są to jednak pierwsze inwestycje ECO związane z wykorzystaniem energii słonecznej.
W 2016 r. opolska spółka uruchomiła instalację kolektorów słonecznych, której zadaniem jest wspomaganie pracy sieci ciepłowniczej. Włączenie tej instalacji do miejskiego systemu ciepłowniczego Opola miało pozwolić na zakwalifikowanie go do kategorii systemów efektywnych energetycznie z uwagi na osiągnięcie udziału w całkowitym wolumenie produkcji ponad 50 proc. ciepła z wysokosprawnej kogeneracji i OZE.
Poza tym ECO S.A. kilka lat temu zbudowała w Kluczborku instalację fotowoltaiczną o mocy 100 kW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.