Moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła do 1,3 GW. Świetny grudzień

Moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła do 1,3 GW. Świetny grudzień
Corab

W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 830 MW. Dzięki temu całkowity potencjał polskiej  fotowoltaiki na koniec 2019 roku wzrósł do 1,3 GW.

Moc nowych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce w zestawieniu publikowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ubiegłym miesiącu zwiększyła się do 113,9 MW. Miesiąc wcześniej odnotowany przez PSE wzrost wyniósł 86,7 MW.

Na koniec grudnia 2019 r. całkowity potencjał PV w naszym kraju, który odnotowuje PSE, sięgnął 1299,6 MW. Oznacza to, że w ubiegłym roku w skali miesiąca w Polsce przyłączano do sieci w fotowoltaice średnio 69 MW.

REKLAMA

Największy, ubiegłoroczny wzrost zainstalowanych systemów PV w skali miesiąca PSE odnotowały lipcu – wyniósł 116,1 MW, co mogło wynikać z opóźnienia w raportowaniu danych za czerwiec, który był ostatnim miesiącem na uruchomienie farm fotowoltaicznych objętych wsparciem w wyniku aukcji z czerwca 2017 r.

Niemal tak samo dobry wynik z grudnia można tłumaczyć kolejnymi inwestycjami w duże, naziemne elektrownie fotowoltaiczne powstające w systemie  aukcyjnym, ale także aktywnością w segmencie dachowej fotowoltaiki, która wynika w dużej mierze z realizacji programu Mój Prąd realizowanego przez NFOŚiGW.

REKLAMA

Prezes Funduszu, Piotr Woźny, szacował, że dopłaty przyznane w pierwszej edycji tego programu, zakończonej 20 grudnia, wesprą budowę domowych systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 100 MW, co oznacza istotny wkład Mojego Prądu w budowę krajowego potencjału PV.

Realna moc systemów fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2019 r. może być jednak większa od podanej dzisiaj przez PSE wartości 1299,6 MW, ponieważ dane otrzymywane przez operatora krajowego systemu przesyłowego od operatorów systemów dystrybucyjnych są przekazywane z pewnym opóźnieniem.

Rok wcześniej, na koniec 2018 r. moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju wynosiła 471,4 MW, co oznaczało wzrost o 213,4 MW w porównaniu z końcem 2017 roku oraz o 302,9 MW w porównaniu z końcem roku 2016.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.