Największa europejska umowa CPPA. Energia zasili browary

Największa europejska umowa CPPA. Energia zasili browary
BayWa

Koncern browarniczy Anheuser-Busch InBev NV (AB InBev) podpisał wieloletnią umowę na zakup energii odnawialnej z elektrowni fotowoltaicznych, które wybuduje w tym celu niemiecki deweloper BayWa. Obie strony podkreślają, że to największa umowa tzw. Corporate PPA zawarta dotąd na europejskim rynku odnawialnych źródeł energii.

Wirtualna umowa tzw. Corporate Purchase Power Agreement, podpisana miedzy AB InBev i BayWa, zakłada dostawy energii odnawialnej w okresie 10 lat z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 130 MW. Wolumen zakupionej energii ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez 14 browarów AB InBev znajdujących się w kilkunastu krajach Europy.

W celu wywiązania się z umowy BayWa zbuduje w Hiszpanii dwie farmy fotowoltaiczne o mocy 200 MW, a posiadana umowa CPPA będzie podstawą do ich sfinansowania.

REKLAMA

Uruchomienie farm fotowoltaicznych, z których jedna zostanie nazwana „Budweiser Solar Farm”, ma nastąpić do marca 2022 r.

Zanim BayWa rozpocznie produkcję energii z tych farm fotowoltaicznych, dostarczy koncernowi InBev gwarancje pochodzenia w ilości odpowiadające produkcji 75 GWh energii odnawialnej, które mają zostać wydane dla generacji z jednej z farm wiatrowych położonych w Hiszpanii.

Dla AB InBev umowa zawarta z BayWa to konsekwencja celu przyjętego w 2017 roku i zakładającego całkowite przejście na zasilanie energią odnawialną.

Ambitne plany największego na świecie koncernu browarniczego zakładają, że 25 proc. potrzebnej energii InBev będzie wytwarzać we własnym zakresie – w tym dzięki panelom fotowoltaicznym zamontowanym na dachach swoich fabryk. Pozostała energia zostanie zakupiona od właścicieli farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Decyzja AB InBev oznacza zastąpienie około 6 TWh energii konsumowanej przez ten koncern w skali roku energią z OZE. To mniej więcej całkowite zużycie energii w skali miesiąca w Hiszpanii.

REKLAMA

W celu zabezpieczenia dostaw energii odnawialnej InBev podpisał pod koniec 2018 roku mającą obowiązywać przez 15 lat umowę CPPA m.in. z brytyjskim deweloperem elektrowni fotowoltaicznych – BP Lightsource. Ta umowa ma objąć dostawy z elektrowni PV o mocy 100 MW.

Podobna umowa zawarta z amerykańską spółką włoskiej grupy Enel zakłada dostawy energii odnawialnej z instalacji OZE o mocy ponad 150 MW dla oddziału InBev w USA.

Wcześniej AB InBev informował, że będzie kupować rocznie m.in. 490 GWh zielonej energii produkowanej w elektrowniach OZE, które należą do wywodzącej się z Hiszpanii Iberdroli. W tym celu hiszpański koncern miał zbudować w Meksyku farmę wiatrową o mocy 220 MW, która miała być gotowa w 2019 r., a generacja z niej zaspokoi zapotrzebowanie na energię meksykańskiego oddziału AB InBev.

BayWa to czołowy europejski deweloper farm fotowoltaicznych, które powstają poza rządowymi mechanizmami dopłat czy gwarancji sprzedaży energii.

Przed końcem 2018 roku niemiecki inwestor ogłosił zakończenie budowy niesubsydiowanej farmy fotowoltaicznej o mocy 175 MW, która powstała na południu Hiszpanii, 25 km na południe od Sewilli, na terenie około 265 hektarów. Inwestycja została następnie sprzedana funduszowi MAEG utworzonemu przez niemieckie firmy ubezpieczeniowe Munich Re i Ergo.

Natomiast kilka miesięcy temu niemiecka firma poinformowała o zawarciu wieloletniej umowy z grupą energetyczną Statkraft na zakup energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej Don Rodrigo 2, która powstanie na powierzchni 162 hektarów również w pobliżu Sewilli.

BayWa zakłada realizację kolejnych, niesubsydiowanych farm fotowoltaicznych w Hiszpanii i Portugalii, a ponadto jest też w trakcie budowy nieobjętej rządowym systemem wsparcia farmy fotowoltaicznej o mocy 8,8 MW w Niemczech, w Stralsund nad Morzem Bałtyckim.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.