Pierwsza aukcja dla fotowoltaiki na Węgrzech. Jakie ceny za energię?

Pierwsza aukcja dla fotowoltaiki na Węgrzech. Jakie ceny za energię?
Longi Solar

Węgry to pod wieloma względami fotowoltaiczny rynek zbliżony do polskiego rynku PV, notujący podobną dynamikę inwestycji. Teraz węgierski regulator poinformował o wstępnych wynikach pierwszej aukcji dla OZE, którą zdominowali inwestorzy z sektora PV.

W przypadku Węgier dotychczas głównym determinantem rozwoju tamtejszego rynku fotowoltaicznego były atrakcyjne taryfy gwarantowane, zapewniane przez Budapeszt aż na 20 lat i wynoszące w przeliczeniu na złotówki ponad 0,4 PLN/kWh.

Węgrzy wdrażają teraz nowy system wsparcia, który zastąpi taryfy gwarantowane i który – podobnie jak w Polsce – polega na aukcjach, w których inwestorzy będą rywalizować o gwarancje sprzedaży energii, oferując możliwie najniższe ceny energii.

REKLAMA

Pierwsza aukcja dla odnawialnych źródeł energii na Węgrzech już się odbyła. Mimo, że wystartować mogli inwestorzy planujący produkcję energii w dowolnej technologii OZE, aukcja okazała się de facto aukcją fotowoltaiczną, została zdominowana przez inwestorów z branży PV.

Węgierski regulator rynku energii MEKH, który przeprowadził aukcję, teraz ogłosił, że zgłoszono 169 ofert, w tym wszystkie z wyjątkiem jednej dotyczyły projektów fotowoltaicznych. Wyjątek to projekt biogazowni o mocy 500 kW mającej powstać na składowisku odpadów.

Jak relacjonuje „PV Magazine”, sumaryczna moc wszystkich 168 ofert zgłoszonych przez inwestorów z sektora fotowoltaicznego sięga 348,5 MW. W tym 141 projektów dotyczy jednostkowej mocy 300kW – 1 MW, a moc pozostałych 27 jest wyższa i wynosi maksymalnie 20 MW.

REKLAMA

Ponadto MEKH odnotowuje, że w przypadku 18 elektrowni fotowoltaicznych zaplanowano wykorzystanie systemów nadążnych, tzw. trackerów.

Stawki za energię zaoferowane przez inwestorów z branży solarnej wynoszą od 20,2 HUF/kWh (ok. 0,25 zł/kwh) w przypadku największego projektu o mocy 20 MW – do 26 HUF/kWh (0,33 zł/kWh).

Aukcja na razie nie została jeszcze rozstrzygnięta, a jej wyniki MEKH ma ogłosić dopiero za kika miesięcy.

Inwestorzy, którzy wygrają aukcję, zyskają 15-letnie gwarancje sprzedaży energii.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.