Pierwsza aukcja dla fotowoltaiki na Węgrzech. Jakie ceny za energię?
Węgry to pod wieloma względami fotowoltaiczny rynek zbliżony do polskiego rynku PV, notujący podobną dynamikę inwestycji. Teraz węgierski regulator poinformował o wstępnych wynikach pierwszej aukcji dla OZE, którą zdominowali inwestorzy z sektora PV.
W przypadku Węgier dotychczas głównym determinantem rozwoju tamtejszego rynku fotowoltaicznego były atrakcyjne taryfy gwarantowane, zapewniane przez Budapeszt aż na 20 lat i wynoszące w przeliczeniu na złotówki ponad 0,4 PLN/kWh.
Węgrzy wdrażają teraz nowy system wsparcia, który zastąpi taryfy gwarantowane i który – podobnie jak w Polsce – polega na aukcjach, w których inwestorzy będą rywalizować o gwarancje sprzedaży energii, oferując możliwie najniższe ceny energii.
Pierwsza aukcja dla odnawialnych źródeł energii na Węgrzech już się odbyła. Mimo, że wystartować mogli inwestorzy planujący produkcję energii w dowolnej technologii OZE, aukcja okazała się de facto aukcją fotowoltaiczną, została zdominowana przez inwestorów z branży PV.
Węgierski regulator rynku energii MEKH, który przeprowadził aukcję, teraz ogłosił, że zgłoszono 169 ofert, w tym wszystkie z wyjątkiem jednej dotyczyły projektów fotowoltaicznych. Wyjątek to projekt biogazowni o mocy 500 kW mającej powstać na składowisku odpadów.
Jak relacjonuje „PV Magazine”, sumaryczna moc wszystkich 168 ofert zgłoszonych przez inwestorów z sektora fotowoltaicznego sięga 348,5 MW. W tym 141 projektów dotyczy jednostkowej mocy 300kW – 1 MW, a moc pozostałych 27 jest wyższa i wynosi maksymalnie 20 MW.
Ponadto MEKH odnotowuje, że w przypadku 18 elektrowni fotowoltaicznych zaplanowano wykorzystanie systemów nadążnych, tzw. trackerów.
Stawki za energię zaoferowane przez inwestorów z branży solarnej wynoszą od 20,2 HUF/kWh (ok. 0,25 zł/kwh) w przypadku największego projektu o mocy 20 MW – do 26 HUF/kWh (0,33 zł/kWh).
Aukcja na razie nie została jeszcze rozstrzygnięta, a jej wyniki MEKH ma ogłosić dopiero za kika miesięcy.
Inwestorzy, którzy wygrają aukcję, zyskają 15-letnie gwarancje sprzedaży energii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.