Program Słoneczne Dachy. Preferencyjne pożyczki na fotowoltaikę

Program Słoneczne Dachy. Preferencyjne pożyczki na fotowoltaikę
Ministerstwo Klimatu

NFOŚiGW uruchamia program Słoneczne Dachy zakładający przyznawanie spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym niskooprocentowanych pożyczek na instalacje fotowoltaiczne. Pilotaż programu zostanie przeprowadzony w województwie wielkopolskim z pomocą tamtejszego WFOŚiGW.

Wdrażanie nowego programu Słoneczne Dachy, w którym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie współpracować z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, ma zacząć się od Wielkopolski.

Dzisiaj w siedzibie Narodowego Funduszu porozumienie w tej sprawie podpisali prezes NFOŚiGW Piotr Woźny i prezes WFOŚiGW w Poznaniu Jolanta Ratajczak.

REKLAMA

Dokument określa zasady współpracy między stronami, polegające przede wszystkim na opracowaniu finalnej wersji regulaminu naboru wniosków o dofinansowanie.

Budżet realizowanego w Wielkopolsce pilotażowego etapu programu Słoneczne Dachy wyniesie 100 mln zł.

NFOŚiGW przekaże na wielkopolskie przedsięwzięcie 80 mln zł na preferencyjne pożyczki z możliwością umorzenia do 10 proc., a resztę budżetu, czyli 20 mln zł, będą stanowiły środki własne WFOŚiGW w Poznaniu.

W nowym programie, którego obsługa spoczywa na barkach poznańskiego Funduszu, będziemy dofinansowywać spółdzielniom i wspólnotom dwa rodzaje przedsięwzięć. Fotowoltaiczne uzyskają wsparcie z pieniędzy udostępnionych przez NFOŚiGW. Z kolei zadania termomodernizacyjne sfinansujemy z własnych zasobów – powiedziała prezes WFOŚiGW w Poznaniu Jolanta Ratajczak.

Nabór wystartuje jeszcze w tym kwartale. Dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW będzie udzielane w formie pożyczek oprocentowanych według stawki WIBOR, nie mniej niż 2 proc. w skali roku.

Kiedy się zwróci?

NFOŚiGW zakłada, że pilotaż realizowany w Poznaniu obejmie montaż instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 500 kW na dachach 13 bloków wysokich na 16 pięter. Taka łączna moc instalacji powinna dać roczną produkcję energii sięgającą 500 MWh.

Fundusz szacuje, że przeciętny koszt instalacji o mocy 40 kW wyniesie około 165,6 tys. zł, a wliczając koszty finansowania – 168,81 tys. zł. Z tego 10 proc. będzie mogło podlegać umorzeniu. Inwestycja ma się zwrócić po 7 latach.

REKLAMA

Cały projekt zaplanowany w Poznaniu ma dać w całym okresie funkcjonowania instalacji liczonym na 25 lat łączne oszczędności około 8,3 mln zł.

Po zakończeniu spłaty pożyczki oszczędności w przeliczeniu na jedno mieszkanie mają wynosić w skali roku przeciętnie około 300 zł.

Wrocław daje przykład

Na razie największą spółdzielczą elektrownię PV w naszym kraju uruchomiono na blokach wrocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, która uzyskała na ten cel dofinansowanie w postaci dotacji i preferencyjnych pożyczek z wygaszonego kilka lat temu programu Prosument.

Pierwsza instalacja fotowoltaiczna zrealizowana na budynku SM „Wrocław-Południe” powstała już w połowie 2016 r. Na dachu bloku powstała instalacja fotowoltaiczna złożona ze 153 modułów fotowoltaicznych. Produkowana przez nią energią jest zużywana na potrzeby infrastruktury części wspólnych budynku m. in. windy, korytarzy i maszynowni.

Inwestycja kosztowała 240 tys. zł i została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Wrocławski WFOŚiGW na realizację Prosumenta otrzymał 25 mln zł, z czego 16 mln zł mógł rozdysponować w formie pożyczek, a 9 mln zł w formie dotacji.

Obecnie dzięki projektowi, który zrealizowała Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, na dachach wrocławskich wieżowców działa już 35 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 739 kWp.

– Przykład Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, która jest znana z największej miejskiej, rozproszonej elektrowni PV w Polsce, pokazuje, że zamiast płacić rachunki za prąd, lepiej spłacać tani kredyt – mówił dzisiaj prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.