BayWa buduje największą pływającą elektrownię PV w Europie

BayWa buduje największą pływającą elektrownię PV w Europie
BayWa

W Holandii na zbiorniku powstałym po zalaniu kopalni piasku powstaje największa w Europie elektrownia fotowoltaiczna, w której panele umieszczono na pływających platformach. Inwestor zapewnia, że będzie to jednocześnie największa tego rodzaju instalacja poza Chinami.

Farmę fotowoltaiczną w technologii „floating” buduje na zbiorniku wodnym w Zwolle wywodzący się z Niemiec deweloper BayWa.

Na instalację złoży się 73 tys. modułów fotowoltaicznych, obsługiwanych przez 192 falowniki i 13 transformatorów. Moc całej farmy fotowoltaicznej wyniesie 27 MW.

REKLAMA

W ciągu ostatniego półtora roku BayWa zrealizowała w Holandii trzy podobne instalacje w technologii „floating” o mocy 2,1 MW, 8,4 MW oraz 14,5 MW.  

Jak podkreśla BayWa, w trakcie budowy elektrowni na zbiorniku w Zwolle pojazdy, łodzie czy urządzenia są zasilane energią wyprodukowaną już przez pierwsze pływające panele PV i magazynowaną w umieszczonym na miejscu magazynie energii o mocy 600 kW.

Budowa elektrowni fotowoltaicznych na akwenach wodnych to zwłaszcza rozwiązanie dla krajów posiadających ograniczoną podaż gruntów, które można wykorzystać pod fotowoltaikę – takich jak Holandia.

Dodatkowo umiejscowienie fotowoltaiki na wodzie oznacza wyższe uzyski energii niż w przypadku instalacji stawianych na gruncie. Instalacje PV na zbiornikach wodnych mogą produkować około 1/10 energii więcej niż instalacje umieszczone na gruncie dzięki efektowi chłodzenia paneli.

Na zbiorniku poprzemysłowym, służącym wcześniej jako kamieniołom, znajduje się obecnie największa w Europie pływająca elektrownia PV, która powstała pod koniec 2018 roku w południowej Francji. Pływającą farmę fotowoltaiczną o mocy 17 MW zbudował francuski deweloper Akuo Energy.

REKLAMA

Składa się na nią 47 tys. modułów fotowoltaicznych, które na miejsce już dostarczył chiński producent Trina Solar. W projekcie zostały zastosowane monokrystaliczne moduły PERC wykonane w technologii dual-glass, która ma zapewnić większą odporność na wilgoć i zmniejszyć degradację wynikającą z procesu PID (Potential Induced Degradation).

Za wykonanie instalacji odpowiadała francuska firma Ciel & Terre, czyli globalny lider w budowie pływających farm fotowoltaicznych, który ma już na koncie wykonanie tego rodzaju instalacji o łącznej mocy kilkuset MW.

Część finansowania, w wysokości 12,8 mln euro, zapewnił bank Natixis, a inwestycja została częściowo sfinansowana również poprzez crowdfunding. Akuo Energy udostępnił możliwość zakupu udziałów w tym projekcie mieszkańcom okolicznych gmin, a jednym z inwestorów jest gmina Piolenc, w której powstała pływająca farma PV.

Inwestycja została objęta rządowym systemem wsparcia dzięki wygranej aukcji. Energia będzie sprzedawana na rynek, a do uzyskanych w ten sposób przychodów będzie przysługiwać wyrównanie – do ceny zgłoszonej i zagwarantowanej w aukcji.

Zanim w ubiegłym roku sfinalizowano budowę elektrowni fotowoltaicznej we Francji, największą instalacją typu „floating PV” w Europie była instalacja zrealizowana w Wielkiej Brytanii.

Moc pływającej farmy fotowoltaicznej w Walton-on-Thames koło Londynu wynosi 6,3 MW i składa się na nią ponad 23 tys. modułów fotowoltaicznych. Instalacja ma produkować rocznie około 5,8 GWh energii elektrycznej. Projekt zajmuje 1/10 powierzchni zbiornika Queen Elizabeth II i jak zapewnia jej deweloper, lokalne przedsiębiorstwo Thames Water, jego powierzchnia odpowiada wielkością 8 boiskom piłkarskim.

Największa na świecie instalacja typu „floating solar” znajduje się w Chinach. Jej moc wynosi 150 MW i jest zlokalizowana na zbiorniku powstałym w wyniku wyłączonej kopalni.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.