PGE pozyskała 1000 hektarów pod farmy fotowoltaiczne

PGE pozyskała 1000 hektarów pod farmy fotowoltaiczne
Enel

Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna realizację programu, którego celem jest budowa elektrowni fotowoltaicznych o docelowej mocy 2,5 GW. PGE pochwaliła się, że już udało się jej pozyskać tereny, na których mogą powstać elektrownie PV o mocy około 0,5 GW. Dla pierwszych projektów zabezpieczono gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Największe projekty fotowoltaiczne PGE zostaną realizowane w województwach lubelskim, lubuskim, łódzkim, podkarpackim i zachodniopomorskimi.

Umowy dzierżawy podpisano z blisko stu podmiotami. Są to zarówno prywatni właściciele, jak i jednostki samorządu terytorialnego. PGE Energia Odnawialna, odpowiedzialna za realizację Programu PV w ramach całej Grupy, nawiązała również współpracę z wieloma instytucjami i przedsiębiorcami, w tym z dużymi państwowymi firmami, takimi jak Grupa Azoty, PKP i KGHM Polska Miedź.

REKLAMA

Pod inwestycje fotowoltaiczne trafiły ponadto tereny należące do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w tym około 100 ha nieużytków położonych przy Elektrowni Bełchatów.

W PGE rozwijamy zielony kierunek i do 2030 roku zamierzamy zbudować instalacje fotowoltaiczne o mocy 2,5 GW, co umocni naszą pozycję lidera na rynku OZE w Polsce – mówi Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

REKLAMA

Wśród planowanych inwestycji są z jednej strony małe, jednomegawatowe projekty takie jak PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2, które wygrały ostatnią, grudniową aukcję.

Z drugiej strony Grupa Kapitałowa PGE jest zainteresowana instalacjami o mocy nawet ponad 100 MW. Takie możliwości daje m.in. rozwijana etapowo inwestycja na terenach Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

Szukamy płaskich, niezacienionych działek o jak największej powierzchni, minimum dwuhektarowych. Zależy nam na gruntach czwartej, piątej i szóstej klasy, z bezpośrednim dostępem do drogi i stacją lub linią elektroenergetyczną znajdującą się w jej najbliższym otoczeniu – mówi Grzegorz Mośka, dyrektor Departamentu Inwestycji OZE PGE Energia Odnawialna.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna, odpowiedzialna za realizację Programu PV w ramach całej Grupy, jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar, której moc wynosi jednak tylko 0,6 MW. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów PGE EO wynosi 2188,9 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.