Dwustronne panele fotowoltaiczne na wodzie. W sumie 500 MW

Dwustronne panele fotowoltaiczne na wodzie. W sumie 500 MW
Longi Solar

W Chinach zakończyła się budowa pierwszego etapu ogromnej elektrowni fotowoltaicznej, która powstaje na stawach rybnych. W instalacji zostały wykorzystane dwustronne panele fotowoltaiczne, których zastosowanie zwiększy produkcję energii.

Ogromny i nowatorski projekt budowy elektrowni fotowoltaicznej na zbiornikach wodnych w Baoying w prowincji Jiangsu realizuje chiński koncern China General Nuclear Power Group.

Na razie zakończyła się budowa etapu liczącego 100 MW, a docelowa moc całej elektrowni fotowoltaicznej wyniesie aż 500 MW.

REKLAMA

Projekt jest objęty chińskim rządowym programem „Top Runner” przeznaczonym dla innowacyjnych projektów fotowoltaicznych, w którym inwestorzy mogą liczyć na korzystniejsze taryfy za sprzedawaną energię.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej wpisuje się w szerszy projekt jednoczesnego wykorzystania zbiorników wodnych w Baoying do produkcji energii, hodowli ryb i reakreacji.

O dostarczeniu modułów fotowoltaicznych o mocy 65 MW, które weszły w skład pierwszego etapu inwestycji, poinformował chiński producent Longi Solar.

Longi dostarczył do tego projektu dwustronne panele fotowoltaiczne, typu szyba-szyba, których zastosowanie zwiększy produktywność oraz żywotność elektrowni fotowoltaicznej w porównaniu do instalacji, w której wykorzystano by tradycyjne, jednostronne moduły PV.

REKLAMA

Chiński producent paneli fotowoltaicznych informuje, że region Baoying posiada średnio około 7 godzin nasłonecznienia dziennie.

Cała elektrownia fotowoltaiczna o mocy 500 MW ma wytwarzać w skali roku około 650 GWh energii elektrycznej. Longi podaje, że produkcja takiej ilości energii w chińskich elektrowniach węglowych wymagałaby zużycia co roku 80 tys. ton węgla.

Longi Solar podaje, że dzięki aktywnej tylnej stronie panele dwustronne mogą wytwarzać o około 8-20 proc. energii więcej – w zależności od rodzaju powierzchni i osiąganego współczynnika odbicia światła tzw. albedo.

Chiński producent przeprowadził testy wydajności dwustronnych modułów, które wykonano we współpracy z niemieckim instytutem TÜV SÜD z wykorzystaniem pilotażowej instalacji zlokalizowanej w prowincji Hainan w Chinach.

Panele umieszczono na wysokościach 1-1,5 metra, na różnych rodzajach powierzchni, charakteryzujących się innym współczynnikiem odbicia światła – w tym na powierzchni pomalowanej białą farbą, posiadającej wysoki współczynnik albedo rzędu około 67 proc., powierzchni betonowej (ok. 43 proc.), pokrytej piaskiem (ok. 40 proc.) oraz trawą (16,1 proc.).

W efekcie badań stwierdzono większe uzyski energii, wygenerowane dzięki tylnej stronie, o 20,59 proc. na powierzchni pokrytej białą farbą – w porównaniu do uzysków z modułów jednostronnych, o 14,5 proc. wyższe w przypadku powierzchni betonowej, o 15,8 proc. wyższe na gruncie pokrytym piaskiem i o ok. 10 proc. większe na terenie pokrytym trawą.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.