Wyniki specjalnej aukcji dla fotowoltaiki w Niemczech

Wyniki specjalnej aukcji dla fotowoltaiki w Niemczech
Urbasolar

Niemiecki regulator rynku energetycznego ogłosił wyniki kolejnej specjalnej aukcji dla fotowotlaiki. Bundesnetzagentur nie podaje szczegółowych wyników aukcji, aby w ten sposób dać inwestorom więcej czasu na sfinalizowanie projektów w obliczu potenjcalnych problemów wywołanych epidemią koronawirusa.

Aukcja, której wyniki ogłosił właśnie niemiecki regulator, to jedna z dodatkowych, specjalnych aukcji wprowadzonych w ubiegłym roku w odpowiedzi na potrzebę zwiększenia inwestycji w niemieckim sektorze energetyki odnawialnej, aby przybliżyć się do wyznaczonego przez Niemców celu przynajmniej 65-procentowego udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energetycznym do 2030 r.

W rozstrzygniętej właśnie aukcji Bundesnetzagentur przyznał gwarancje sprzedaży energii w okresie 20 lat po zgłoszonej przez inwestorów cenie dla 51 projektów o jednostkowej mocy ponad 750 kW. Całkowita moc tych projektów wynosi 301 MW. W tym 34 projekty zostaną zrealizowane w Bawarii na gruntach rolnych.

REKLAMA

Wiadomo, że inwestorzy, którzy złożyli skutecznie oferty, zaproponowali ceny od 46,6 EUR/MWh do 54,8 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 51,8 EUR/MWh i była niższa od średniej ceny z ostatniej specjalnej aukcji dla fotowoltaiki, która została rozstrzygnięta na początku tego roku i w której średnia cena wyniosła 56,8 EUR/MWh.

Średnia cena osiągnięta w ostatniej specjalnej aukcji jest natomiast nieco wyższa od średniej ceny z niedawnej aukcji zwykłej, w której wsparciem objęto finalnie 18 ofert na łączną moc 100,55 MW, z czego aż 13 ofert o mocy 75 MW dotyczy budowy farm fotowoltaicznych w Bawarii.

REKLAMA

W tej aukcji skutecznie złożone oferty wyniosły od 35,5 EUR/MWh do 52,1 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 50,1 EUR/MWh.

Natomiast w poprzedniej aukcji zwykłej ceny wahały się od 47 EUR/MWh do 62 EUR/MWh, a średnia wyniosła 56,9 EUR/MWh.

Niemiecki regulator nie podał do publicznej wiadomości pełnych wyników ostatniej aukcji, aby w ten sposób nie uruchamiać biegu terminów dla inwestorów, którzy muszą uruchomić produkcję energii w wyznaczonym okresie. Tym samym Bundesnetzagentur wychodzi naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, którzy wskazywali na możliwe problemy z terminową realizacją inwestycji w związku z epidemią koronawirusa.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.