Panele fotowoltaiczne na alpejskiej tamie 2500 m.n.p.m

Panele fotowoltaiczne na alpejskiej tamie 2500 m.n.p.m
Axpo

Działająca także na polskim rynku energetycznym firma Axpo uzyskała zgodę na budowę elektrowni fotowoltaicznej na tamie położonej w Alpach, na której zostanie zainstalowanych 6 tysięcy paneli fotowoltaicznych.

Axpo poinformowało o uzyskaniu pozwolenia na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2 MW, która powstanie na ścianie o powierzchni 10 tys. m2 tamy Muttsee położonej w szwajcarskich Alpach na wysokości niemal 2,5 tys. metrów nad poziomem morza.

Budowa najwyższej położonej w Europie tak dużej elektrowni fotowoltaicznej ma się zakończyć w połowie przyszłego roku.

REKLAMA

Axpo nie podjęło jednak jeszcze finalnej decyzji inwestycyjnej i ma to uczynić w tym roku. Obecnie firma ma negocjować z potencjalnymi odbiorcami warunki sprzedaży energii.

Inwestor informuje, że ostatnie miesiące wykorzystał ponadto na przeprowadzanie badań tego, jak na pracę paneli fotowoltaicznych mogą wpłynąć występujące na miejscu inwestycji warunki wiatrowe i śniegowe.

Badanie wykazało, że w przypadku modułów, które mają zostać umiejscowione w dolnej części tamy, trzeba się liczyć z dużym obciążeniem z powodu zalegającego śniegu i w efekcie wykonano odpowiednie zmiany w początkowym projekcie.

Wiadomo, że część modułów zostanie umieszczonych pod kątem nachylenia 77 stopni, a cześć pod kątem 51 stopni – jednak mimo nieoptymalnego nachylenia paneli, mają one wyprodukować więcej energii niż tradycyjne elektrownie PV, w których moduły są umieszczane pod najlepszym kątem.

Inwestor zakłada, że w skali roku instalacja wytworzy około 2,7 GWh energii elektrycznej. Ma to być zasługą nie tylko ukierunkowania instalacji na stronę południową, ale także wysokości, niższych temperatur chłodzących moduły oraz wysokiego współczynnika albedo – dodatkowe uzyski energii będą bowiem wynikać z odbijania promieni słonecznych od śnieżnej pokrywy.

REKLAMA

Z tego względu instalacja ma być szczególnie efektywna zimą. Axpo zakłada, że wyprodukuje wówczas połowę z planowanej, rocznej generacji – podczas gdy tradycyjne instalacje PV w Szwajcarii mają generować w porze zimowej około 1/4 rocznego uzysku energii.

Nie będzie to bynajmniej pierwszy przypadek wykorzystania fotowoltaiki na dużych wysokościach w szwajcarskich Alpach.

W ubiegłym roku lokalna firma energetyczna Romande Energie umieściła tam pływający system PV na jeziorze Lac Des Toules położonym na wysokości 1810 metrów n.p.m.

Romande Energie zakłada, że ta instalacja wytworzy w skali roku o połowę więcej energii niż produkują tradycyjne, gruntowe elektrownie fotowoltaiczne. 

Instalacja składa się z modułów dwustronnych, umieszczonych na 35 pływających platformach, w tym na każdej platformie zostało zainstalowanych 40 modułów. 

Wytworzona energia zostanie odddawana do sieci, a inwestor otrzyma za nią gwarantowaną stawkę w ramach szwajcarskiego systemu taryf gwarantowanych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.