Chińczycy zbudują największą na świecie fabrykę paneli fotowoltaicznych

Chińczycy zbudują największą na świecie fabrykę paneli fotowoltaicznych
GCL

Jeden z chińskich producentów paneli fotowoltaicznch ogłosił plan uruchomieia linii produkcyjnych, które będą w stanie wyprodukować w ciągu roku panele o łącznej mocy odpowiadającej ponad połowie wszystkich mocy w fotowoltaice zainstalowanych na całym świecie w rekordowym pod względem globalnych inwestycji 2019 roku.

Największy producent na świecie pod względem całkowitej mocy modułów fotowoltaicznych sprzedanych w 2019 roku, chiński Jinko Solar, odnotował w ubiegłym roku sprzedaż na poizomie 14,4 GW i już zapowiada, że do końca 2020 r. zainwestuje w linie umożliwiające podniesienie potencjału produkcyjnego modułów do 25 GW w skali roku. W tym roku Jinko planuje – mimo kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem –  sprzedaż paneli o łącznej mocy 18-20 GW.

Mimo pojawiających się na horyzoncie problemów rozbudowę linii produkcyjnych płytek krzemowych, ogniw czy modułów fotowoltaicznych zapowiadają kolejni producenci z Państwa Środka.

REKLAMA

Bank rozbija teraz chiński producent GCL System Integration Technology (GCL-SI), który zapowiedział uruchomeinie największej na świecie fabryki paneli fotowoltaicznch, w której będą produkowane od razu wszystkie niezbędne elementy modułów.

W rankingu największych producentów paneli fotowoltaicznych za 2019 rok, który sporządziła londyńska firma konsultingowa Global Data, GCL-SI znalazł się dopiero na 9. miejscu. W ubiegłym roku ten producent miał zwiększyć sprzedaż modułów do 4,8 GW w porównaniu do sprzedaży na poziomie około 4,1 GW odnotowanej w roku 2018.

Chińska firma ma jednak dużo większy apetyt. GCL-SI zapowiedział właśnie, że w ciągu najbliższych kilku lat wyda około 2,5 miliarda dolarów na budowę wielkiej fabryki paneli fotowoltaicznych, która ma powstać w mieście Hefei w prowincji Anhui.

Wiadomo, że infrastruktura GCL-SI ma zająć w lokalnym parku przemysłowym powierzchnię 1,33 km2 i na miejscu mają być wytwarzane wszystkie niezbędne komponenty paneli fotowoltaicznych.

Wielka fabryka ma powstać w ciągu czterech lat i jej budowa zostanie podzielona na cztery etapy. W każdym etapie kosztem około 5 mld juanów, czyli około 700 mln dolarów, mają powstawać linie umożliwiające wytwarzanie w skali roku paneli PV o mocy około 15 GW.

REKLAMA

Zakończenie pierwszeg etapu, na który chiński producent chce wydać 5 mld juanów, ma nastąpić jeszcze w tym roku i wówczas ruszy produkcja pierwszych modułów.

Wiadomo, że GCL-SI chce się skupić na produkcji modułów typu monokrystalicznego, składających się z wysokowydajnych ogniw w rozmiarze 210 mm x 210 mm.  GCL-SI planuje jednak także produkcję modułów składających się z mniejszych ogniw o długości boku 158,75 mm oraz 166 mm.

Na razie zdolności produkcyjne GCL-SI mają umożliwiać wytwarzanie w skali roku modułów monokrystalicznych i polikrystalicznych o łącznej mocy około 7,2 GW.

Firma produkuje m.in. moduły złożone z ogniw połówkowych, których moc sięga maksymalnie 410 W, a ich sprawność wynosi do 20,4 proc. W ofercie GCL-SI są też moduły dwustronne o mocy 400 W i sprawności 20 proc.

GCL-SI jest częścią mającego siedzibę w Hong Kongu koncernu Golden Concord Holdings Limited (GCL), który powstał w 1990 roku i obecnie zatrudnia na całym świecie około 30 tys. pracowników.

Do chińskiej grupy należy m.in. firma GCL-Poly będąca jednym z największych na świecie producentów polikrzemu wykorzystywanego do produkcji ogniw fotowoltaicznych.

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.