UE daje pieniądze na farmy PV na terenie byłych kopalni

UE daje pieniądze na farmy PV na terenie byłych kopalni
fot. CristianChirita/Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5

Rumunia dostanie ponad 480 mln euro z unijnego Funduszu Modernizacyjnego na realizację projektów fotowoltaicznych zlokalizowanych na terenach kopalni. Panele solarne zainstalowane zostaną w pięciu miastach.

Pula 285 mln euro trafi do rumuńskiego miasta Rovinari, gdzie znajduje się elektrownia węglowa o mocy 1320 MW, modernizowana o kolejne 500 MW. Na hałdach górniczych oraz na złożu popiołu i żużla zbudowane zostaną cztery instalacje fotowoltaiczne.

Pozostałe projekty PV powstaną na składowiskach odpadów górniczych w rumuńskich miejscowościach Pinoasa, Bohorelu-Jilt, Isalnita i Turceni. Łączna kwota dofinansowania na instalacje solarne wyniesie 480 mln euro.

REKLAMA

Fundusz Modernizacyjny

Unia Europejska wprowadziła Fundusz Modernizacyjny jako narzędzie wsparcia państw członkowskich w dużym stopniu uzależnionych od węgla. Należą do nich: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia i Słowacja. Środki z funduszu mają im pomóc w szybszej transformacji energetycznej. 

Fundusz Modernizacyjny finansowany jest ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

REKLAMA

8 czerwca br. Komisja Europejska zdecydowała o przeznaczeniu – w ramach trzeciej transzy finansowania – 2,4 mld euro do 2030 roku dla siedmiu państw członkowskich. Największym beneficjentem będzie Rumunia z pulą 1391,6 mln euro. Polsce przyznano 244,2 mln euro. Pieniądze trafią również do Czech, Litwy, Węgier, Słowacji i Chorwacji.

Fundusz Modernizacyjny to europejska solidarność w praktyce. Dzięki dochodom z systemu handlu uprawnieniami do emisji przynosi on konkretne rezultaty w terenie, pomagając państwom będącym beneficjentami ograniczyć emisje gazów cieplarnianych w kluczowych sektorach i osiągnąć neutralność klimatyczną – komentował Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Ambroise Fayolle, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który współpracuje z KE w ramach funduszu, podkreślał: – Wspierając państwa UE najbardziej dotknięte transformacją energetyczną, Fundusz Modernizacyjny pomaga w finansowaniu działań związanych ze zmianą klimatu tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. W ramach Funduszu udostępniono 2,4 mld euro, by wesprzeć 45 projektów inwestycji, dzięki którym państwa będące beneficjentami będą mogły zmodernizować swoje systemy energetyczne i poprawić efektywność energetyczną.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.