Portugalia pomaga rynkowi PV. Szybkie 30 MW

Portugalia pomaga rynkowi PV. Szybkie 30 MW
Fronius

Rządy poszczególnych państw w przygotowywanych pakietach antykryzysowych uwzględniają także pomoc dla sektora energetyki odnawialnej. Rząd Portugalii postanowił wesprzeć inwestorów, którzy dzięki instalacji systemów fotowoltaicznych obniżą koszty prowadzonej działalności.

Portugalskie ministerstwo środowiska zdecydowało o przyznaniu tymczasowej zgody na montaż i przyłączenie do sieci 220 mniejszych instalacji fotowoltaicznych o całkowitej mocy 30 MW, w tym instalacji, których podstawowym zadaniem ma być produkcja energii na własny użytek.

Decyzja Lizbony oznacza, że inwestorzy nie będą musieli przechodzić całego, standardowego procesu uzyskiwania pozwoleń i mogą od razu wykonać montaż i rozpocząć produkcję energii.

REKLAMA

Portugalski rząd podkreśla, że w ten sposób właściciele nowych systemów fotowoltaicznych będą mogli zacząć szybciej oszczędzać na konsumpcji energii.

Powrót do standardowych procedur w procesie inwestycji w mniejsze systemy fotowoltaiczne ma nastąpić wraz ze zniesieniem przez Portugalię stanu wyjątkowego, który obowiązuje w tym kraju od 19 marca. Wówczas inwestorzy, którzy uzyskali możliwość produkcji energii na uproszczonych zasadach, będą musieli dokonać niezbędnych formalności i wnieść stosowne opłaty.

Od początku 2020 roku w Portugalii obowiązują nowe zasady regulujące działalność prosumentów oraz wspólnot energetycznych, które częściowo wprowadziły do portugalskiego prawa zapisy unijnej dyrektywy o OZE z 11 grudnia 2018 r.

REKLAMA

Według danych portugalskiego rządu, w lutym br. potencjał instalacji OZE, zaliczanych do grupy prosumentów, wynosił 216 MW, z czego 206 MW stanowiły instalacje fotowoltaiczne, a do tego dochodziło 172 MW w instalacjach zaliczanych do grupy mikroproducentów – w większości to systemy PV.  

Nowe prawo ułatwia właścicielom mniejszych elektrowni OZE sprzedaż energii na rynku spot lub poprzez umowy PPA. Ponadto zwiększono maksymalną moc najmniejszych instalacji, dla których wprowadzono ułatwione zasady inwestycji, do 30 kW z obowiązującego wcześniej limitu zaledwie 1,5 kW.

Właścicieli najmniejszych instalacji zwolniono m.in. z konieczności posiadania ubezpieczenia, które jest obowiązkowe dla operatorów większych systemów, a także z obowiązkowych inspekcji.

Od początku tego roku w Portugalii funkcjonuje obowiązek inspekcji instalacji fotowoltaicznych o mocy od 20,7 kW do 1 MW – co 10 lat, a także co 8 lat w przypadku większych systemów OZE.

Na razie Lizbona odłożyła natomiast aukcje dla inwestorów planujących budowę większych elektrowni PV, które miały odbyć się pierwotnie w tym miesiącu. Aukcja na 700 MW odbędzie się w późniejszym, jeszcze niesprecyzowanym terminie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.