Pierwszy werdykt w sporze producentów paneli fotowoltaicznych

Pierwszy werdykt w sporze producentów paneli fotowoltaicznych
Hanwha Q Cells

Zapadają pierwsze werdykty w sporze między czołowymi producentami paneli fotowoltaicznych, który rozpoczął się przed rokiem, kiedy wywodząca się z Korei Południowej firma Hanwha QCells oskarżyła o nielegalne wykorzystywanie jej patentów przez konkurencję.

W marcu ubiegłego roku Hanwha QCells poinformowała o złożeniu w tej sprawie dwóch niezależnych wniosków do sądów w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

W pierwszym przypadku we wniosku skierowanym do niemieckiego sądu w Dusseldorfie Hanwha Q Cells miała zgłosić naruszenie jej patentów stosowanych w ogniwach fotowoltaicznych serii Q.UANTUM przez największego na świecie producenta modułów PV – firmę JinkoSolar, a ponadto przez wywodzącą się z Norwegii firmę REC.

REKLAMA

Hanwha miała jednocześnie wnioskować o wstrzymanie sprzedaży na terenie Niemiec produktów tych firm, w których może być wykorzystywana jej technologia.

We wniosku skierowanym do sądu niemieckiego Hanwha miała wskazać na naruszenie praw do technologii, na którą otrzymała ochronę patentową w roku 2014 i która ma być chroniona jeszcze do roku 2028. Przyznana ochrona ma obejmować także rynki francuski, brytyjski, włoski i hiszpański. Chodziło o technologię PERC stosowaną w ogniwach fotowoltaicznych, którą Hanwha QCells stosuje już od roku 2012.

Koreańczycy mieli złożyć podobny wniosek jednocześnie w amerykańskim sądzie w Delawere oraz w federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego (US International Trade Commission), w tym przypadku oskarżając o naruszenie ich patentu trzech producentów – JinkoSolar, REC oraz Longi Solar.

Teraz jedna z pozwanych firm – JinkoSolar – poinformowała w komunikacie, że sąd działający w ramach federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego odrzucił roszczenia koreańskiej firmy.

Co więcej amerykański sąd miał rozpocząć dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy Hanwha Q Cells ma w ogóle prawo do ochrony patentowej w zakresie technologii, o której nielegalne wykorzystanie oskarża konkurencję.

REKLAMA

Koreańczycy na razie odpowiedzieli, że przygotują odwołanie od decyzji amerykańskiego sądu.

W Stanach Zjednoczonych jest prowadzone w tej sprawie jeszcze jedno dochodzenie. Amerykański urząd patentowy (U.S. Patent and Trademark Appeal Board) ma zweryfikować prawa patentowe, na które powołuje się Hanwha Q Cells. Jinko Solar podało w komunikacie, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść do grudnia tego roku.

W zestawieniu największych producentów modułów fotowoltaicznych za 2019 rok, które przygotowała firma konsultingowa Global Data, Jinko Solar znalazł się na pozycji lidera.

W ubiegłym roku chiński producent sprzedał moduły o łącznej mocy 14,2 GW, zwiększając sprzedaż w stosunku do wcześniejszego roku o 25 proc. Na koniec 2019 r. Jinko Solar miał dysponować liniami umożliwiającymi produkcję w skali roku modułów o łącznej mocy 16 GW.

Hanwha QCells znalazła się na miejscu szóstym. Koreańska firma zwiększyła sprzedaż rok do roku o 33 proc. – z 5,5 GW do 7,3 GW.

Wyżej zostały sklasyfikowane – oprócz JinkoSolar – także chińskie JA Solar, Trina Solar, Longi Solar oraz Canadian Solar.

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.