W Płocku powstają wiaty przystankowe zasilane fotowoltaiką

W Płocku powstają wiaty przystankowe zasilane fotowoltaiką
Urząd miasta w Płocku

Oświetlenie przystanków autobusowych w Płocku będzie zasilane z paneli fotowoltaicznych. Zastosowane rozwiązanie nie przewiduje jednak wykorzystania paneli zintegrowanych z architekturą wiat, jak w przypadku fotowoltaicznych wiat zrealizowanych w innych polskich miastach przez firmę ML System, ale zostaną one umieszczone na pobliskich słupach.

Urząd miasta w Płocku zamówił dostawę i montaż pięciu wiat przystankowych, które będą oświetlane dzięki panelom fotowoltaicznym montowanym na pobliskich słupach.

LED-owe oświetlenie przystanków będzie aktywowane z pomocą czujnika wykrywającego obecność ludzi.

REKLAMA

Koszt jednej wiaty wraz z montażem to nieco ponad 32 tys. zł. Wiaty wyprodukowała i zamontuje firma Budotechnika z Plichowic. Koszt całej inwestycji obejmującej dostawę i montaż pięciu wiat wraz z dodatkowymi pracami wyniesie 148,6 tys. zł.

Nowe wiaty zasilane fotowoltaiką pojawią się także w Rzeszowie, co jest efektem kontraktu podpisanego w lutym tego roku przez tamtejszy magistrat z producentem ML System.

W tym przypadku chodzi o dostawę 27 wiat, w których ogniwa fotowoltaiczne będą elementami zadaszenia. Wartość umowy sięga 1,4 mln zł, a wszystkie wiaty zostaną wyposażone w funkcję grzania i chłodzenia.

Nie jest to pierwszy kontrakt ML System na dostawę wiat przystankowych do Rzeszowa. Dotychczas spółka dostarczyła miastu 140 wiat przystankowych – 20 z nich posiada centralne sterowanie energią, sześć ma zainstalowany system grzewczy, 22 instalację fotowoltaiczną, a pięć instalację chłodzenia.

REKLAMA

Fot. ML System

Wiaty przystankowe wyprodukowane przez ML System znajdują się już także w Stalowej Woli, Boguchwale, Wieliczce, Koszalinie i Resku.

Jak informuje producent z Zaczernia koło Rzeszowa, w jego fotowoltaicznych wiatach energię wygenerowaną przez układ PV można na bieżąco wykorzystywać do zasilania klimatyzacji, oświetlenia LED, ładowania telefonów, ogrzewania szyb czy ławek, a nadwyżki magazynować w akumulatorach.

Dzięki zainstalowanym taśmom LED wewnątrz zespolenia szyb oświetlenie jest odporne na akty wandalizmu. Ponadto można stosować podgrzewane szyby z funkcją „no frost”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.