SIG proponuje inwestycje w „zdalne elektrownie fotowoltaiczne”

SIG proponuje inwestycje w "zdalne elektrownie fotowoltaiczne"
Sun Investment Group

Wywodząca się z Litwy firma Sun Investment Group działała w naszym kraju dotąd głównie w obszarze naziemnych farm fotowoltaicznych, które są realizowane w systemie aukcyjnym. Teraz SIG proponuje wdrożenie nowego modelu inwestycji bazującego na tzw. zdalnych elektrowniach fotowoltaicznych.

Sun Investment Group (SIG) to założona w 2017 r. firma zarządzająca inwestycjami w obszarze energetyki słonecznej w Polsce i regionie bałtyckim. Obecnie SIG ma w swoim portfolio 132 MW zrealizowanych projektów i ponad 500 MW w fazie rozwoju.

Teraz Sun Investment Group proponuje nową koncepcję inwestycji w fotowoltaikę bazującą na tzw. zdalnych elektrowniach fotowoltaicznych.

REKLAMA

Jak tłumaczy SIG, zdalna elektrownia solarna (ang. remote solar plant) to termin, który na rynku OZE funkcjonuje stosunkowo od niedawna. Korzystając z „oddalonej” elektrowni solarnej konsumenci otrzymują energię elektryczną lub korzyści finansowe związane z jej sprzedażą.

Sun Investment Group tłumaczy, że taki model działania narodził się z potrzeby rozwoju rynku energii odnawialnej i dostarczenia jej do jak największej liczby konsumentów, również tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą z niej bezpośrednio skorzystać.

Ma to być rozwiązanie skierowane do osób, które nie mają możliwości zbudowania fotowoltaiki na dachu swojego domu lub które mieszkają w budynkach wielorodzinnych.

SIG podkreśla, że nie każda konstrukcja dachowa pozwala na zbudowanie odpowiedniej Instalacji fotowoltaicznej, dlatego wprowadzenie zdalnych elektrowni solarnych wpłynęłoby na znaczne poszerzenie grona potencjalnych uczestników rynku OZE w Polsce.

REKLAMA

– Rozwój rynku OZE to przede wszystkim szansa na poprawę jakości otaczającego nas środowiska. Warto również zaznaczyć, że im więcej energii będziemy wytwarzać w kraju z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, tym niższa będzie jej cena dla odbiorcy końcowego – zarówno prywatnego jak i komercyjnego –mówi Krzysztof Ławrywjaniec z Sun Investment Group.

Przedstawiciel litewskiej firmy podkreśla, że do wdrożenia tego modelu inwestycji w fotowoltaikę w naszym kraju potrzebna jest zmiana krajowego ustawodawstwa. Odpowiednie regulacje funkcjonują już na Litwie, dzięki czemu SIG mógł wdrożyć w tym kraju model zdalnych elektrowni fotowoltaicznych.

– Można wiele mówić na temat przydatności tego typu rozwiązań. My jesteśmy praktykami. Sun Investment Group rozpoczęła na Litwie projekt „Saules Bendruomene” – „Społeczność solarna”. Nasi sąsiedzi mogą zakupić udziały w farmach solarnych bez wychodzenia z domu. By tego dokonać, wystarczy skorzystać z udostępnionego na stronie internetowej kalkulatora i na podstawie rachunków za zużycie energii wybrać odpowiedni pakiet. To niezwykle proste rozwiązanie, a korzyści, jakie przynosi, są nie do przecenienia, zarówno na poziomie finansowym jak i ekologicznym – mówi Krzysztof Ławrywjaniec.

Z pomocą platformy uruchomionej przez SIG na Litwie można skalkulować, ile energii skonsumuje gospodarstwo domowe i jakie udziały w elektrowni fotowoltaicznej pozwolą pokryć jego zapotrzebowanie. Platforma umożliwia zakup części elektrowni PV o mocy od 1 kW do 10 kW.

Po wybraniu spodziewanego poziomu konsumpcji energii aplikacja rekomenduje optymalną moc instalacji PV, pokazując koszt jej zakupu, szacując roczną produkcję energii oraz wynikające z niej oszczędności w skali roku (z uwzględnieniem stawki 0,15 EUR/kWh) oraz w całym okresie funkcjonowania instalacji (z uwzględnieniem degradacji modułów do 80 proc. początkowych parametrów po okresie 25 lat).

– Wykorzystując instalację o mocy 2 kW, w ciągu roku gospodarstwo domowe może zaoszczędzić około 190 euro, redukując emisję CO2 podczas całego okresu użytkowania o około 37 ton – wylicza CEO litewskiej firmy Deividas Varabauskas.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.