Kalkulator opłacalności fotowoltaiki udostępniony przez Energę

Kalkulator opłacalności fotowoltaiki udostępniony przez Energę
Energa Obrót

Spółka Energa Obrót udostępniła kalkulator mający pomóc osobom zainteresowanym własną instalacją fotowoltaiczną obliczyć opłacalność takiej inwestycji.

W internetowym kalkulatorze klienci mogą policzyć, jakiej mocy instalacji potrzebują, na jakie zniżki mogą liczyć oraz jak szybko zwróci się koszt inwestycji.

Kalkulator jest częścią oferty Energi Obrotu dla klientów indywidualnych zainteresowanych własną fotowoltaiką. Przed epidemią koronawirusa spółka zorganizowała pierwsze spotkania dla mieszkańców –  w dwóch gminach, Opatówku i Jastarni – na których mogli oni poznać bliżej zalety fotowoltaiki. Cykl spotkań ma zostać wznowiony, jeśli tylko pozwolą na to okoliczności.

REKLAMA

Energa Obrót wylicza, że 4-osobowa rodzina przy pełnym zbilansowaniu instalacji fotowoltaicznej będzie płacić rachunki za energię elektryczną w wysokości około 200-220 zł rocznie, czyli jedynie opłaty stałe, niezwiązane z wysokością zużycia.

Spółka wylicza, że takie obniżenie rocznych wydatków będzie możliwe dzięki inwestycji rzędu 12,6 tys. – z uwzględnieniem ulgi termomodernizacyjnej w wysokości 17 proc. i dofinansowania z programu Mój Prąd – bądź 10,3 tys. zł z zastosowaniem ulgi 32-procentowej wraz z dotacją z Mojego Prądu.

Energa Obrót wylicza, że tyle dzięki finansowemu wsparciu ma kosztować instalacja o mocy 3,7 kWp mająca wystarczyć przy rocznym zapotrzebowaniu czteroosobowej rodziny rzędu 3,2-3,3 MWh. Spółka zakłada, że bez programu Mój Prąd i ulgi taka sama instalacja kosztowałaby około 20 tys. zł.

Jak działa kalkulator udostępniony przez Energę?

REKLAMA

Na początek wystarczy podać roczne zużycie energii elektrycznej.

Następnie należy wybrać jeden z dostępnych typów instalacji – na dachu płaskim, skośnym lub na gruncie.

Na podstawie danych kalkulator dopasuje moc instalacji i potrzebną do jej montażu powierzchnię.

W kolejnym kroku podawane są szacunki zarówno na temat pełnego kosztu montażu, jak i kosztów zredukowanych o dofinansowanie z programu Mój Prąd w wysokości do 5 tys. zł oraz ulgę termomodernizacyjną (17 lub 32 proc. w zależności od progu podatkowego). Kalkulator wskaże też, po jakim czasie klientom zwróci się instalacja paneli fotowoltaicznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.