Pierwszy w Polsce dom z solarnym dachem SunRoof

Pierwszy w Polsce dom z solarnym dachem SunRoof
SunRoof

Nie chodzi bynajmniej o technologię, którą rozwija Tesla. Technologia solarnych dachów, która została wykorzystana w tej inwestycji, jest rozwijana przez wywodzącą się ze Szwecji firmę SunRoof, która należy do polskiego przedsiębiorcy Lecha Kaniuka.

Dach składający się z paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 24 kWp, bazujący na rozwiązaniu oferowanym przez szwedzką firmę SunRoof, powstał w Łodzi. Pierwszy w Polsce dach solarny SunRoof posiada powierzchnię 218 m2 i ma produkować rocznie około 19 MWh energii elektrycznej.

– To znacznie więcej niż tradycyjna instalacja fotowoltaiczna zamontowana tylko na części dachu. Oszczędności będą sięgały nawet 15 tys. zł rocznie. Dodatkowo warto podkreślić, że SunRoof jest tańszy niż budowa dachu i umieszczenie na jego powierzchni paneli PV – komentuje Martyn Szczepankowski odpowiedzialny za rozwój SunRoof w Polsce.

REKLAMA

– Przy gwarancji przynajmniej 90 proc. wydajności dachu solarnego przez co najmniej 30 lat, można spodziewać się, że SunRoof sfinansuje większość inwestycji w dom. To najbardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie na rynku – dodaje Martyn Szczepankowski.

Na zdjęciu dachu, który udostępniła firma, widać, że część paneli fotowoltaicznych przysłaniają elementy konstrukcyjne dachu. W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o wpływ powodowanego przez nie zacienienia na efektywność instalacji, Paulina Szwed-Dobrzyńska z SunRoof informuje, że uzysk energii elektrycznej z tego powodu w skali roku będzie niższy średnio 3,2 proc.

Technologia SunRoof posiada atesty szwedzkiego instytutu RISE, a firma może się już pochwalić portfolio ponad 50 realizacji i kolejnymi rozpoczętymi projektami.

Przedstawiciele firmy zapewniają, że designem dachów ich rozwiązanie konkuruje z solarnymi dachami Tesli, ale ich wydajnością góruje nad rozwiązaniem Elona Muska. Stosowane przez SunRoof monokrystaliczne panele PV mają być wydajniejsze od solarnych dachówek Tesli.

REKLAMA

Z informacji uzyskanych wcześniej przez portal Gramwzielone.pl wynika, że SunRoof ma bazować na bezramowych modułach fotowoltaicznych, których producentem jest firma Almaden posiadająca fabryki w Chinach, Dubaju i Maroko.

Moc pojedynczego modułu wykonanego w technologii monokrystalicznej ma wynosić 270-310 W, a jego sprawność ma sięgać 18,8 proc. Rozmiary modułów to 1662 x 990 mm, a ich waga sięga 19,6 kg.

Skandynawska technologia została wprowadzana do Polski w ubiegłym roku i jest rozwijana w naszym kraju. W 2019 roku SunRoof uruchomił w Łodzi centrum R&D. Natomiast w Gdańsku działa centrum logistyczne i projektowe.

Firma SunRoof należy do Lecha Kaniuka, przedsiębiorcy stojącego za takimi projektami jak PizzaPortal czy iTAxi.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.