Rekordowo niska cena kluczowego komponentu paneli fotowoltaicznych

Rekordowo niska cena kluczowego komponentu paneli fotowoltaicznych
Fot. Katie@!, flickr cc

Jeden z największych na świecie producentów polikrzemu stosowanego w ogniwach, z których wytwarzane są krystaliczne moduły fotowoltaiczne, informuje, że w pierwszym kwartale 2020 roku zszedł z kosztami produkcji do wyjątkowo niskiego poziomu.

To z pewnością dobra wiadomość dla branży fotowoltaicznej, sygnalizująca możliwość kolejnej obniżki cen wafli krzemowych, ogniw, a więc i finalnego produktu, jakim są moduły fotowoltaiczne.

Chiński producent polikrzemu stosowanego w panelach fotowoltaicznych, Daqo New Energy, poinformował, że średni koszt, po którym wytwarzał swój produkt w pierwszym kwartale 2020 roku, wyniósł 5,86 USD za kilogram, podczas gdy średni koszt we wcześniejszym kwartale wynosił 6,38 USD/kg.

REKLAMA

Przed rokiem, w pierwszym kwartale 2019 r., średni koszt polikrzemu oferowanego przez chińskiego producenta wynosił 7,42 USD/kg, rok wcześniej – 9,19 USD/kg, a pięć lat wcześniej – w pierwszym kwartale 2015 roku – przeciętny koszt wynosił jeszcze 12,8 USD/kg.

Chińska firma podała w raporcie również średnią cenę, po której sprzedawała swój produkt w pierwszym kwartale 2020 r. Wyniosła ona 8,79 USD/kg.

Daqo informuje, że obniżenie ceny krzemu było możliwe dzięki optymalizacji i efektowi skali wynikającemu ze zwiększenia wolumenu produkcji. Zmniejszono m.in. jednostkowe koszty energii elektrycznej o 7 proc. kwartał do kwartału oraz o 10 proc. w ujęciu rok do roku.

W minionym kwartale Daqo wyprodukował 19,777  tys. Mt polikrzemu w porównaniu do 16,204 tys. Mt w poprzednim kwartale. Jeszcze rok wcześniej, w pierwszym kwartale 2019 r., chińska firma produkowała ponad dwa razy mniej polikrzemu (8,764 tys. Mt), a pięć lat wcześniej, pierwszym kwartale 2015 r., jej produkcja wynosiła jeszcze tylko 1,801 tys. Mt.

REKLAMA

Prognoza Daqo na drugi kwartał 2020 r. mówi o wytworzeniu w sumie 13,5 tys. Mt polikrzemu. Niższy poziom, w stosunku do pierwszego kwartału, ma wynikać z zaplanowanych konserwacji linii produkcyjnych. Natomiast sprzedaż w tym kwartale ma wynieść 14,5 tys. Mt – 15,5 tys. Mt.

Wśród klientów chińskiej firmy są najwięksi na świecie producenci ogniw i modułów fotowoltaicznych – w tym Jinko Solar i Longi Green.

W ubiegłorocznym komunikacie na temat uruchamiania nowej fabryki CEO Daqo, Longgen Zhang, prognozował, że pod koniec 2020 roku udział modułów monokrystalicznych w sprzedaży modułów na globalnym rynku PV przekroczy 80 proc.

 Obserwujemy szybką ekspansję technologii monokrystalicznej, która ma coraz większy udział w nowych liniach produkcyjnych naszych klientów produkujących płytki krzemowe. Podaż wysokiej jakości polikrzemu typu mono nadal pozostaje w tyle za rosnącym popytem. W efekcie krzem typu mono jest sprzedawany ze znaczącą premią w stosunku do krzemu typu poli – komentował Longgen Zhang.

– Sprzedajemy około 85 proc. naszych produktów do zastosowań typu mono i oczekujemy, że po uruchomieniu nowych linii produkcyjnych ich udział przekroczy 90 proc. Jednocześnie współpracujemy z niektórymi klientami nad zastosowaniami przeznaczonymi do płytek typu N, które wymagają wyższej jakości krzemu w porównaniu do standardowych płytek typu P. Chcemy być gotowi w przyszłym roku do pokrycia około 40 proc. naszej całkowitej produkcji krzemem mającym zastosowanie w płytkach typu N – ocenił pod koniec ubiegłego roku CEO Daqo New Energy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.