Pełny recykling paneli fotowoltaicznych z farm PV Polenergii

Pełny recykling paneli fotowoltaicznych z farm PV Polenergii
JinkoSolar

Największa polska prywatna grupa energetyczna włączyła się w projekt PV Cycle, aby zapewnić recykling demontowanych paneli fotowoltaicznych, które wykorzystuje w swoich projektach PV.  Ponadto, na swoich pierwszych farmach fotowoltaicznych Polenergia postawiła ule, w których może zamieszkać nawet 800 tysięcy pszczół.  

Polenergia, która należy do największych producentów energii odnawialnej w Polsce, dotychczas głównie za sprawą farm wiatrowych, w tym roku włączyła swoje pierwsze elektrownie fotowoltaiczne.

Zrealizowany przez spółkę kontrolowaną przez Dominikę Kulczyk projekt Sulechów I składa się z ośmiu farm fotowoltaicznych, każda o mocy 1 MW. Obiekty zlokalizowane są w miejscowości Kruszyna w gminie Sulechów w województwie lubuskim.

REKLAMA

Budowa farm fotowoltaicznych trwała od kwietnia do września ubiegłego roku. Do realizacji kontraktu wykorzystano m.in. 2 km kabla średniego napięcia, 8 km kabla niskiego napięcia, a także 100 km kabla stałego napięcia. Polenergia podkreśla, że krajowy udział producentów w łańcuch dostaw przekroczył 50 proc.

Inwestycje uzyskały pozwolenie na użytkowanie w październiku 2019 roku, a w listopadzie rozpoczęły produkcję energii. Od początku tego roku produkują energię w systemie aukcyjnym. Szacowana roczna produkcja wyniesie ponad 8 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 4,5 tysiąca gospodarstw domowych. Pozwoli to także na uniknięcie rocznej emisji 8 tysięcy ton dwutlenku węgla.

Czas pracy instalacji fotowoltaicznej szacowany jest na 25 lat, co odpowiada skumulowanej produkcji na poziomie około 200 GWh.

Spółka podkreśla przy tym, że zadbała o recykling zużytych paneli fotowoltaicznych poprzez włączenie się do projektu PV Cycle.

Unijna dyrektywa WEEE nakazuje wszystkim producentom modułów fotowoltaicznych, którzy sprzedają je na terenie Unii Europejskiej, zbieranie i poddawanie recyklingowi zużytych modułów.

Problemowi zagospodarowania zużytych modułów fotowoltaicznych wychodzi naprzeciw inicjatywa PV Cycle, która została utworzona w 2014 roku m.in. przez należące do francuskiego koncernu energetycznego EDF firmy ENR Solaire oraz ENR PWT, a także przez szwajcarskiego dewelopera Urbasolar oraz producentów modułów – Sillia VL należącego obecnie do grupy Recom oraz francuskiego Voltec Solar.

Zakłady zrzeszone w PV Cycle tylko we Francji poddały w ubiegłym roku recyklingowi ponad 280 tys. modułów fotowoltaicznych, z czego za recykling 95 proc. odpowiadał należący do Veolii zakład w Rousset w departamencie Bouches-du-Rhône. Ze zużytych modułów są wydzielane m.in. szkło, krzem, plastik oraz miedź.

Panele wykorzystywane podczas realizacji inwestycji Sulechów I objęte są certyfikatem PV Cycle. To oznacza, że każdy zużyty lub uszkodzony panel będzie podlegać w 100 proc. procesowi recyklingu (krzem, szkło, aluminium). Przewody solarne, elektryczne oraz pozostała infrastruktura techniczna (inwertery, rozdzielnice nn/SN) będą również poddawane procesowi odzysku – komentuje Marta Porzuczek kierująca Działem Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.

REKLAMA

Fotowoltaiczne pasieki

Innym przykładem działalności Polenergii w obszarze zrównoważonego rozwoju jest pasieka, która od kwietnia rozwijana jest na terenie farm fotowoltaicznych w gminie Sulechów.

Spółka zwraca uwagę, że z uwagi na odstępy pomiędzy rzędami paneli, wykonane, aby umożliwić dojazd do poszczególnych elementów farm fotowoltaicznych, konstrukcje złożone z 30 tysięcy paneli PV o łącznej mocy 8 MW zajmują jedynie połowę całego, ponad 16-hektarowego areału inwestycji Sulechów I.

Dlatego podjęto decyzję o stworzeniu na obszarze farm tzw. miododajnych łąk kwietnych, które służyć będą pszczołom. W ten sposób Polenergia nie tylko wytwarza zieloną energię, ale także przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności otaczających farmy fotowoltaiczne monokultur upraw.

Pasieka Polenergii w Sulechowie składa się z 10 pszczelich rodzin zasiedlających drewniane ule wielkopolskie. Opiekę nad nią sprawuje rodzinna firma Plon z Piotrkowa Trybunalskiego. Spółka informuje, że wszystkie pszczele rodziny po dwóch miesiącach starań dobrze się rozwijają i już pracują na rolniczych terenach wokół farm fotowoltaicznych. Efektem ich pracy będzie m.in. pyszny i zdrowy miód. Rocznie z jednego ula będzie można pozyskać od 20 do 40 kg miodu.

– Mamy nadzieję, że podobne działania będą wdrażane w innych tego typu projektach w Polsce, nie tylko na zielonych inwestycjach Polenergii. Potencjał rozwoju wielkopowierzchniowych farm PV jest ogromny. Jest to również ogromna szansa, aby wspomóc bioróżnorodność i owady. Na tym polega zrównoważony rozwój – komentuje Marta Porzuczek.

Kolejna fotowoltaika na tegoroczne aukcje

Do tegorocznej aukcji Polenergia planuje zgłoszenie projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 27 MW, a kolejne projekty fotowoltaiczne o mocy 108 MW znajdują się na wstępnym etapie realizacji.

W połowie ubiegłego miesiąca Polenergia przedstawiła nową strategię, zgodnie z którą ma nadal mocno stawiać na inwestycje wiatrowe. Plan to m.in. realizacja do 2024 roku projektów lądowych farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych o łącznej mocy 315 MW, z czego 186 MW dotyczy projektów lądowych farm wiatrowych, które już uzyskały wsparcie w ostatnich aukcjach.

Więcej na ten temat w artykule: Czołowy polski producent energii z OZE ogłosił nową strategię.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.