Tauron planuje kolejne farmy fotowoltaiczne

Tauron planuje kolejne farmy fotowoltaiczne
Fot. Minoru Karamatsu, flickr cc

Realizowana przez Taurona elektrownia fotowoltaiczna Choszczno I, mająca składać się z sześciu projektów o łącznej mocy 6 MW, zostanie powiększona w drugim etapie o 4 farmy o mocy 4 MW. Następnie możliwa będzie rozbudowa farmy o dodatkowe 2 MW.

W gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim Tauron buduje farmę fotowoltaiczną, która początkowo miała składać się z sześciu projektów po 1 MW. Choszczno I jest już na etapie budowy, a drugi etap, Choszczno II, ma być blisko ukończenia dokumentacji projektowej, co przybliża spółkę Tauron Ekoenergia do rozpoczęcia postępowania przetargowego.

 Farma Choszczno I zostanie oddana do użytku w czwartym kwartale 2020 roku i będzie pracowała do 2045 roku. Koszt inwestycji wynosi 15 mln zł. Farma Choszczno będzie pierwszą instalacją fotowoltaiczną Taurona – tłumaczy Wojciech Ignacok, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

REKLAMA

– Do 2025 roku planujemy inwestycje w farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW, to istotny element Zielonego Zwrotu Taurona – dodaje prezes Ignacok.

Tauron podkreśla, że pandemia koronawirusa nie przeszkodziła w realizacji jego fotowoltaicznych projektów. W czasie pandemii zaktualizowano dokumentację projektową. Zabezpieczono też dostawy kluczowych komponentów oraz wykonano badania gruntu w celu optymalizacji konstrukcji wsporczych.

Budowa farmy fotowoltaicznej Choszczno wpisuje się w założenia Zielonego Zwrotu Taurona. Do 2025 roku planowane są inwestycje w farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW, farmy wiatrowe na lądzie o mocy 900 MW oraz zaangażowanie w morską energetykę wiatrową.

REKLAMA

Celem Zielonego Zwrotu Taurona jest zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Grupy do ponad 65 proc. w 2030 roku, przy jednoczesnym obniżeniu emisyjności o 50 proc.  

Koncern energetyczny prowadzi również program Tauron PV, którego celem jest budowa instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 75-150 MWp na terenach należących do Grupy.

Inwestycja będzie zrealizowana w pięciu lokalizacjach: Jaworznie, Mysłowicach, Stalowej Woli, Trzebini i Kędzierzynie Koźlu. Potencjał każdej z farm PV nie został jeszcze doprecyzowany i będzie zależeć od uwarunkowań lokalizacyjnych, co rzutuje na wielkość mocy instalacji.

Inwestycje są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji wskutek długotrwałej działalności przemysłowej. Są to głównie obszary po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi Tauron PV można będzie przywrócić tym miejscom funkcje gospodarcze.

Najbardziej zaawansowany jest projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 5 MW w Jaworznie na terenach, na których w przeszłości zlokalizowana była Elektrownia Jaworzno I.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.