Zanieczyszczone powietrze wyraźnie zmniejsza generację z fotowoltaiki

Zanieczyszczone powietrze wyraźnie zmniejsza generację z fotowoltaiki
Fot. Gehrlicher

Zespół naukowców przeanalizował pracę elektrowni fotowoltaicznych w stolicy Indii w czasie lockdownu spowodowanego epidemią koronawirusa, którego efektem była wyraźna poprawa jakości powietrza.

Badanie wykonane przez naukowców z niemieckiego Helmholtz-Institute Erlangen-Nuremberg, instytutu Cleantech Solar z Singapuru i amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology pokazują, jak wyraźnie produkcję energii z fotowoltaiki może obniżać zła jakość powietrza.

Stwierdzono, że produkcja energii z fotowoltaiki była wyższa nawet o 8 proc. w porównaniu do generacji przy takich samych warunkach pogodowych i przy jakości powietrza notowanej zazwyczaj w stolicy Indii.

REKLAMA

W uchwyceniu wpływu zanieczyszczenia powietrza na fotowoltaikę miały pomóc dokładne dane, do których mieli dostęp naukowcy i które pokazały, jak zmieniła się jakość powietrza na skutek lockdownu w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Analizy na temat związku jakości powietrza i generacji z fotowotlaiki naukowcy prowadzili w Indiach już od 2013 roku, co pozwoliło im zebrać dane, które wykorzystali w najnowszym badaniu.

Wykorzystano dane na temat jakości powietrza, uwzględniające cząstki wielkości poniżej 2,5 mikrometrów (PM 2,5) zbierane co godzinę od wielu lat przez amerykańską ambasadę w Delhi, które zestawiono z danymi zachmurzenia i nasłonecznienia.

REKLAMA

W czasie lockdownu, który rozpoczął się w Delhi w dniu 24 marca, zanieczyszczenie powietrza zmniejszyło się o około 50 procent. W efekcie generacja z fotowoltaiki zwiększyła się w marcu średnio o 8,3 proc., a w kwietniu o 5,9 proc.

Autorzy badania porównują taki wzrost produkcji energii z fotowoltaiki do zwiększenia produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej, która zostałaby przeniesiona z Toronto w Kanadzie do Houston na południu USA.

Naukowcy podkreślają, że to ogromna różnica, jeśli weźmiemy po uwagę stosunkowo niewielkie marże planowane przy inwestycjach w elektrownie fotowoltaiczne.

Jednocześnie w artykule opublikowanym w magazynie „Joule” autorzy badania podkreślają, że odnotowane w czasie lockdownu lepsze efekty pracy fotowoltaiki w Wielkiej Brytanii czy Niemczech to efekt głównie lepszych warunków pogodowych, a nie wyraźnej poprawy stanu powietrza, które w tych krajach charakteryzuje się standardowo wysoką jakością. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.