Powstanie wielka elektrownia fotowoltaiczna. Energia po rekordowo niskiej cenie

Powstanie wielka elektrownia fotowoltaiczna. Energia po rekordowo niskiej cenie
GCL SI

W Abu Dhabi już za dwa lata produkcję energii ma rozpocząć jedna z największych na świecie elektrowni fotowoltaicznych. Inwestorzy, którzy ją wybudują, zgodzili się na sprzedaż energii po rekordowo niskiej cenie.

Koncern Emirates Water and Electricity Company (EWEC) zajmujący się dystrybucją wody i energii elektrycznej na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosił wyniki aukcji, w wyniku której w Abu Dhabi powstanie jedna z największych na świecie elektrowni fotowoltaicznych.

Park fotowoltaiczny Al Dhafra o mocy 2 GW wybuduje konsorcjum inwestorów z udziałem francuskiego koncernu energetycznego EDF, arabskiego funduszu Masdar, koncernu TAQA z Abu Dhabi i chińskiej firmy JinkoPower związanej z największym na świecie producentem paneli fotowoltaicznych JinkoSolar.

REKLAMA

W 2022 roku, kiedy ma zakończyć się jej budowa, będzie to jedna z największych na świecie elektrowni fotowoltaicznych.

Obecnie największa na świecie elektrownia PV o mocy 2,05 GW została wybudowana w indyjskim stanie Karnataka. Składa się na nią osiem etapów zrealizowanych przez różnych deweloperów. Każdy etap liczy po 250 MW i każdy posiada indywidualny system wyprowadzenia mocy za pomocą linii wysokiego napięcia.

Gwarantowane stawki za sprzedaż energii z tego projektu zostały ustalane na podstawie aukcji dla kolejnych etapów. Wynoszą w przeliczeniu na złotówki nawet poniżej 100 PLN/MWh.

Natomiast w 2022 roku, kiedy oddawana do użytku będzie elektrownia fotowoltaiczna Al Dhafra, w tym samym indyjskim stanie ma powstać kosztem około 6 mld dolarów kilkukrotnie większy park fotowoltaiczny o mocy aż 8 GW.

Tak wielką inwestycję zrealizuje w wyniku rozstrzygniętej niedawno aukcji indyjski deweloper Adani Green Energy Limited należący do indyjskiej grupy przemysłowej Adani, który w ramach kontraktu zawartego z rządową spółką Solar Energy Corporation of India (SECI) Adani zobowiązał się jednocześnie do uruchomienia w Indiach fabryki ogniw i modułów fotowoltaicznych o rocznym potencjale produkcji rzędu 2 GW.

Najtańsza energia z fotowoltaiki

Elektrownia fotowoltaiczna Al Dhafra jest natomiast globalnym numerem jeden jeśli chodzi o cenę, po której będzie sprzedawana energia.

Konsorcjum EDF, Masdar, TAQA i JinkoPower zapezpieczyło gwarancje sprzedaży energii po cenie wynoszącej jedynie około 13,5 USD/MWh, czyli za około 50 PLN/MWh.

REKLAMA

Po uruchomieniu produkcji energii 60 proc. udziałów w projekcie będą mieć Masdar i TAQA, a 40 proc. przypadnie EDF i JinkoPower.

Zamknięcie finansowania dla tego projektu ma nastąpić jeszcze w tym kwartale. Pierwsza energia z elektrowni Abu Dhafra ma popłynąć w pierwszym kwartale 2022 r., a budowa i produkcją energii z całych 2 GW ma ruszyć w kolejnym kwartale.

Elektrownia fotowoltaiczna Al Dhafra zwiększy zainstalowany potencjał fotowoltaiki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do 3,2 GW, na który obecnie składa się wielka elektrownia fotowoltaiczna Noor Abu Dhabi o mocy 1,177 GW, złożona z 3,2 mln modułów PV umieszczonych na obszarze około 8 km2.

Budowa elektrowni Noor Abu Dhabi była efektem aukcji przeprowadzonej przez władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w roku 2017.

Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum utworzone przez japońskie Marubeni oraz JinkoSolar. Obecnie 60 proc. udziałów w tej inwestycji posiada TAQA, a pozostałe 40 proc. dzielą Marubeni i JinkoSolar.

Energia z projektu Noor Abu Dhabi jest sprzedawana po zagwarantowanej na 25 lat cenie około 24,2 USD/MWh, czyli za około 90 PLN/MWh.

Przyjęta w 2017 roku strategia energetyczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich zakłada zwiększenie do 2050 roku udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym do 50 proc., a do tego czasu emisje CO2 mają zmniejszyć się o 70 proc.

Niedawno w aukcji przeprowadzonej w Arabii Saudyjskiej, której efektem ma być budowa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,47 GW, ceny energii na etap 300 MW wynoszące zaledwie około 16 dolarów/MWh, czyli około 67 PLN/MWh, zgłosiło konsorcjum z udziałem EDF i Masdar.

Ceny na równie niskim poziomie były zgłaszane wcześniej również w Dubaju, gdzie prowadzone są aukcje na kolejne etapy mające złożyć się na wielką elektrownię fotowoltaiczną o docelowej mocy 5 GW. Ostatnią aukcję na etap, w którym ma powstać 900 MW, wygrało konsorcjum utworzone przez saudyjską grupę energetyczną ACWA oraz arabski fundusz Gulf Investment Corporation. Zaproponowano cenę na poziomie 16,9 USD/MWh, czyli około 63 PLN/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.