Niemcy nie zwalniają z inwestycjami w fotowoltaikę

Niemcy nie zwalniają z inwestycjami w fotowoltaikę
Solarparc

Z informacji przekazanych przez federalnego regulatora rynku energetycznego Bundesnetzagentur wynika, że w Niemczech mimo kryzysu związanego z epidemią koronawirusa utrzymuje się wysokie tempo inwestycji w fotowoltaice. Bundesnetzagentur rozstrzygnął właśnie następną aukcję, w wyniku której za naszą zachodnią granicą powstaną kolejne elektrownie fotowoltaiczne.

W czerwcu moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech zwiększyła się o 436,9 MW, co jest wynikiem tylko nieznacznie gorszym od wypracowanego przez niemiecki sektor PV miesiąc wcześniej (446,2 MW) i znacząco przekracza wynik zanotowany w analogicznym okresie ubiegłego roku (271,7 MW).

Największy udział we wzroście zarejestrowanej mocy w fotowoltaice w Niemczech w czerwcu miał segment dachowych instalacji PV, w którym przybyło 336 MW zainstalowanych mocy.

REKLAMA

W sumie w pierwszej połowie tego roku w Niemczech pojawiły się elektrownie fotowoltaiczne o mocy 2,36 GW, podczas gdy w pierwszej połowie 2019 roku zarejestrowano 2,05 MW nowych mocy.

W efekcie na koniec I połowy 2020 r. całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrosła do 51,53 GW, co czyni naszych zachodnich sąsiadów zdecydowanymi liderami w Europie pod względem potencjału fotowoltaiki. Moc elektrowni PV w drugim pod tym względem kraju, czyli we Włoszech, jest o ponad połowę niższa.

W ubiegłym roku nasi zachodni sąsiedzi zainstalowali nowe elektrownie PV o mocy około 4 GW, z czego aż około 4/5 stanowiły elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 750 kW.

Cena energii z fotowoltaiki blisko 50 EUR/MWh

REKLAMA

Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur rozstrzygnął właśnie kolejną aukcję dla inwestorów chcących uzyskać publiczne gwarancje sprzedaży energii z elektrowni PV o jednostkowej mocy od 750 kW do 10 MW. Instalacje o mniejszej mocy są wspierane systemem taryfy gwarantowanej, natomiast instalacji o mocy ponad 10 MW rządowe wsparcie nie obejmuje.

W aukcji złożono oferty sprzedaży energii ze 174 instalacji PV o mocy niemal 780 MW, natomiast finalnie wsparciem objęto produkcję energii z 30 instalacji o mocy 193,2 MW. Średnie ceny energii w przypadku zwycięskich ofert wyniosły od 46,9 EUR/MWh do 53,6 EUR/MWh, a średnia cena wyniosła 51,8 EUR/MWh.

Są to ceny niższe od cen osiągniętych w wyniku wcześniejszej aukcji, w której wsparciem w postaci 20-letnich gwarancji sprzedaży energii po zgłoszonej cenie objęto 21 ofert o łącznej mocy 99,5 MW. Ceny zgłoszone przez inwestorów, którzy wygrali aukcję, wyniosły od 49 EUR/MWh do 54 EUR/MWh. Średnia cena ukształtowała się na poziomie 52,7 EUR/MWh.

Podając wyniki najnowszej aukcji, Bundesnetzagentur po raz kolejny nie opublikował w Internecie listy zwycięzców, dając w ten sposób inwestorom więcej czasu na przygotowanie projektów w sytuacji pandemii koronawirusa.

Wcześniej w tym roku niemiecki regulator ogłosił wyniki mieszanej aukcji dla wiatru i fotowoltaiki, w której po raz kolejny wsparciem zostały objęte wyłącznie projekty PV. W tej aukcji złożono w sumie 113 ofert sprzedaży energii wyłącznie z elektrowni fotowoltaicznych na całkowitą moc 553,17 MW, z czego 12 ofert od razu wykluczono z aukcji z uwagi na braki formalne. W sumie wsparciem objęto 30 ofert sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 203,72 MW. 

Najniższa cena, po jakiej w okresie 20 lat będzie sprzedawana energia, wyniosła w tamtej aukcji 49,7 EUR/MWh, a najwyższa – 56,1 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 53,3 EUR/MWh i jak podkreślała Bundesnetzagentur, była to cena nieco niższa od średniej ceny z ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej (54 EUR/MWh), ale za to przekraczała średnią cenę z wcześniejszej aukcji dedykowanej wyłącznie fotowoltaice, która odbyła się w marcu tego roku (51,8 EUR/MWh).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.