Szwajcarzy wprowadzą panele fotowoltaiczne o rekordowej sprawności

Szwajcarzy wprowadzą panele fotowoltaiczne o rekordowej sprawności
Insolight

Szwajcarski startup Insolight dzięki wykorzystaniu technologii skoncentrowanej fotowoltaiki (CPV) chce wprowadzić do sprzedaży panele fotowoltaiczne o sprawności nienotowanej dotąd w komercyjnych technologiach paneli PV. Nowy produkt może znaleźć zastosowanie zwłaszcza w tzw. agrofotowoltaice.

Firma Insolight, której siedziba mieści się na kampusie jednej z najbardziej zasłużonych uczelni dla rozwoju technologii fotowoltaicznych, politechniki w Lozannie (EPFL), opatentowała technologię produkcji energii z wykorzystaniem soczewek, dzięki którym już teraz możliwa do osiągnięcia ma być sprawność paneli fotowoltaicznych na poziomie 30 proc.

O ile zastosowanie paneli wykorzystujących technologię skoncentrowanej fotowotlaiki może zwiększać początkowe koszty inwestycji w stosunku do systemów bazujących na tradycyjnych panelach, o tyle Szwajcarzy przekonują, że wyższa sprawność zapewni znacznie wyższe uzyski energii, co finalnie będzie oznaczać niższe koszty produkowanej energii.

REKLAMA

Insolight rozwija swoją technologię, korzystając z pieniędzy pozyskanych od inwestorów, ale także partycypując w projektach realizowanych z partnerami z Unii Europejskiej i finansowanych z unijnych środków.

W pierwszej rundzie pozyskiwania kapitału, której efekty ogłosił szwajcarski startup, zebrano od inwestorów 5 mln franków szwajcarskich (20,5 mln zł). Pieniądze wyłożyły szwajcarskie instytucje Zürcher Kantonalbank, Swiss Immo Lab, a także grupa aniołów biznesu.

Wcześniej szwajcarska firma zebrała pierwsze fundusze w ramach finansowania zalążkowego, po tym jak na początku 2018 roku pochwaliła się uzyskaniem sprawności paneli fotowoltaicznych przekraczającej 29 proc. Taki wynik zmierzono w laboratoriach instytutu IES-UPM. Szwajcarzy mieli ponadto potwierdzić wytrzymałość swojej technologii w różnych warunkach pogodowych.

Szwajcarski startup zapewnia, że opracowana przez niego technologia dzięki częściowej przezroczystości będzie optymalnym rozwiązaniem dla instalacji realizowanych w ramach agrofotowoltaiki łączącej produkcję energii ze znajdującymi się pod panelami uprawami zbóż, warzyw czy owoców.

Moduły CPV mają w tym przypadku zapewniać 160 proc. uzysków energii w porównaniu do instalacji typu agroPV wykonywanych na tradycyjnych modułach.

REKLAMA

Insolight zaznacza, że rynek agrofotowotlaiki znajduje się dopiero w początkowej fazie rozwoju, jednak już teraz może się pochwalić mocą wykonanych instalacji sięgającą 5 GWp, a wartość tego rynku jest obecnie szacowana na 700 mln CHF.

Poza agrofotowoltaiką moduły CPV od Insolight mają znaleźć zastosowanie w instalacjach dachowych, w przypadku których występuje większe zapotrzebowanie na bardziej efektywne rozwiązania niż w przypadku instalacji gruntowych.

Szwajcarska firma proponuje także zwiększenie sprawności tradycyjnych modułów fotowoltaicznych dzięki nałożeniu na nie warstwy soczewek skupiających promienie słoneczne. Ma to być możliwe dzięki rozbudowie tradycyjnych linii produkcyjnych modułów PV poprzez dołożenie na ich końcu komponentu wprowadzającego dodatkową warstwę soczewek.

Swoje technologie Szwajcarzy rozwijają także korzystając z unijnych pieniędzy – w tym w ramach projektu Hiperion realizowanego z partnerami z Unii Europejskiej, wśród których jest Politechnika Łódzka.

Projekt Hiperion (Hybrid Photovoltaics for Efficiency Record using Integrated Optical techNology) otrzymał grant w wysokości 10 mln euro z unijnego programu Horyzont 2020. Jest prowadzony od września 2019 r., a jego realizacja ma się zakończyć we wrześniu 2021 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.