Jest plan na polską gigafabrykę paneli fotowoltaicznych

Jest plan na polską gigafabrykę paneli fotowoltaicznych
Bruk-Bet Solar

W odpowiedzi na szybki rozwój krajowego rynku fotowoltaiki polscy producenci urządzeń i komponentów dla fotowoltaiki podjęli inicjatywę opracowania „Mapy Drogowej Rozwoju Przemysłu Fotowoltaicznego w Polsce do 2030 roku” oraz planu inwestycyjnego do 2025 roku.

Raport „Mapa Drogowa Rozwoju Przemysłu Fotowoltaicznego w Polsce do 2030 roku” przestawiony przez Instytut Energetyki Odnawialnej oraz krajowych producentów z sektora fotowoltaicznego, skupionych w porozumieniu „Przemysłowy Panel PV”, ma pokazać rolę technologii fotowoltaicznej i przemysłu w łańcuchu dostaw dla krajowej energetyki.

Raport wskazuje kierunki rozwoju krajowej technologii i określa warunki ekspansji gospodarczej w celu uzyskania korzyści ze skracania łańcuchów dostaw i rozwoju lokalnej produkcji przemysłowej, w tym z budowania wartości dodanej i wzrostu bezpieczeństwa technologicznego. 

REKLAMA

Instytut Energetyki Odnawialnej podkreśla przy tym, że pandemia COVID-19 uwypukliła konieczność skrócenia łańcucha dostaw i przeniesienia produkcji w pobliże miejsc, gdzie docelowo fotowoltaika będzie instalowana.

Jak podkreśla IEO, proponowane kluczowe inwestycje w zwiększenie zdolności wytwórczych polskich firm z sektora PV zostały oparte na rzeczywistych planach rozwoju firm, zaktualizowanych z uwagi na obecne trendy rynkowe, a także nowe unijne ramy polityczno-prawne w zakresie wzmocnienia ochrony rynku europejskiego.

Koronawirus uzmysłowił nam, że dla zachowania niezależności technologicznej i bezpieczeństwa dostaw w obszarze inwestycji w infrastrukturę fotowoltaiczną, Polska i Europa muszą wspólnie produkować nie tylko moduły fotowoltaiczne, ale także półprodukty i ogniwa stosowane w modułach. Wiemy już, że niezbędna jest większa integracja rynków, która ułatwia  tworzenie łańcuchów produkcji i dostaw komponentów dla instalacji OZE  – napisała w przedmowie do raportu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W celu realizacji zamierzeń opisanych w raporcie firmy tworzące „Przemysłowy Panel PV” mają podejmować działania na rzecz zawarcia sektorowego porozumienia całego przemysłu fotowoltaicznego z administracją państwową.

Inicjatywa realizowana pod patronatem Ministerstwa Klimatu zrzesza na razie 10 firm i jest otwarta dla wszystkich firm przemysłowych w łańcuchu dostaw dla fotowoltaiki oraz dla nowych inwestorów.

Ireneusz Zyska, wiceminister energii i rządowy pełnomocnik ds. OZE, podkreśla, że kluczowa w tym zakresie jest ścisła współpraca interesariuszy rynku z PV oraz administracji rządowej i samorządowej, która powinna zmierzać do wypracowania jak najlepszych rozwiązań w obszarze regulacyjnym i organizacji rynku.

– Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie pełnego potencjału polskich przedsiębiorców, w tym również w zakresie rozwoju innowacyjnych technologii przy udziale instytucji z sektora B+R – zapewnia Ireneusz Zyska.

Autorzy raportu podkreślają, że inicjatywa polskiego przemysłu PV pojawia się w momencie bezprecedensowego boomu rynkowego polskiej fotowoltaiki, oznaczającego roczne przyrosty mocy zainstalowanej liczone w gigawatach, co zdaniem IEO doprowadzi do uzyskania 8 GW mocy zainstalowanej już w 2025 roku.

Jednocześnie ma miejsce szybki rozwój technologii oraz wchodzą na rynek rozwiązania innowacyjne. Autorzy raportu wskazują tutaj na wprowadzanie modułów dwustronnych, ogniw i modułów tandemowych, podnoszenie sprawności, ale także na zmniejszanie zużycia energii i śladu węglowego w procesach produkcji urządzeń fotowoltaicznych.

W nowe trendywpisują się plany polskich firmy, które do 2025 roku planują zwiększyć zdolności wytwórcze w trzech segmentach: produkcji modułów o 1 GW/rok oraz ogniw do 1 GW/rok, konstrukcji wsporczych o 1 GW/rok oraz akcesoriów elektrycznych, aby zapewnić dostawy na rynek krajowy i rozwinąć potencjał eksportowy.

Fotowoltaika „Made in Poland”

REKLAMA

Jakie nowe technologie w zakresie produkcji paneli fotowoltaicznych wdrażają krajowe firmy, które zaangażowały się w inicjatywę koordynowaną przez Instytut Energetyki Odnawialnej?

Krajowy producent paneli PV, firma Bruk-Bet Solar, w procesie produkcyjnym wykorzystuje obecnie ogniwa PERC (typu p) oraz PERT (typu n).

– Dwustronne ogniwa PERT pozwalają na zwiększenie powierzchni aktywnej modułów szkło-szkło, posiadają 30-letnią gwarancję mocy. Pracujemy nad produktami BIPV, które stanowią innowacyjną propozycję dla budownictwa energooszczędnego i małej architektury, pozwalającą na produkcję  energii elektrycznej m. in. z ogrodzeń fotowoltaicznych, balkonów oraz carportów. Najbliższe plany inwestycyjne to budowy kolejnej linii produkującej wysokosprawne moduły PV oraz budownictwa efektywnego energetycznie – komentuje Edyta Witkowska-Grześkiewicz, przedstawiciel zarządu ds. fotowoltaiki w Bruk-Bet Solar.

Inna firma, która zaangażowała się w inicjatywę, Hanplast, na przełomie 2020 i 2021 roku ma uruchomić demonstracyjną linię do produkcji ogniw hybrydowych HPERC i na ich bazie modułów PV o wydajności produkcji rocznej 25 MW. Technologia HPERC, opracowana wspólnie przez Hanplast i Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, ma stanowić rozwiązanie pośrednie pomiędzy technologiami PERC i HIT.  

– Ogniwa HPERC optymalizowano do potrzeb technologii SmartWire wykorzystywanej przez Hanplast w procesach wytwarzania modułów fotowoltaicznych”. Hanplast planuje też rozpoczęcie badań zmierzających do integracji struktur fotowoltaicznych bezkrzemowych z krzemowymi w ramach ogniw tandemowych i wielozłączowych – komentuje Jarosław Miszczuk, członek zarządu Hanplast.

Z kolei Dawid Cycoń, prezes ML System – największego krajowego producenta paneli dedykowanych dla fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, zapewnia, że w latach 2020-24 kierowana przez niego firma będzie dążyć do osiągnięcia pozycji globalnego dostawcy produktów – modułów i ogniw bazujących na technologii kropek kwantowych, dedykowanych obiektom architektonicznym i sektorowi automotive.

– W wyniku realizacji przyjętych założeń oczekujemy osiągnięcia w 2024 r. przychodów ze sprzedaży na poziomie powyżej 400 mln zł. Kolejnym krokiem milowym będzie komercjalizacja ogniw tandemowych bazujących na połączeniu tradycyjnych technologii z kropkami kwantowymi. Powstanie produkt o powszechnym zastosowaniu i rekordowych sprawnościach – zapewnia Dawid Cycoń.

W inicjatywę zaangażowała się także firma JBGPV, której prezesem jest Krzysztof Sitarski.

Nasza firma zajmuje się produkcją urządzeń chłodniczych dla branży reatil i gastronomii a także oświetlenia LED czy też kabin kriogenicznych. Produkcja modułów fotowoltaicznych świetnie wpisuje się w portfolio firmy powodując, że produkowane rozwiązania stają się jeszcze bardziej efektywne oraz ekologiczne. Posiadamy ponad 30-letnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji, własny park maszynowy, co daje gwarancję najwyższej jakości ofertowanych urządzeń. Dowodem tego są zadowoleni klienci działający na całym świecie nawet w tak odległych krajach jak Dubai, Korea Południowa, Australia – komentuje Krzysztof Sitarski.

W tworzeniu „Przemysłowego Panelu PV” uczestniczy też największy krajowy producent konstrukcji pod panele fotowoltaiczne – firma Corab, która w ciągu ostatniego roku podwoiła zatrudnienie m.in. w dziale badawczo-rozwojowym i która w ciągu najbliższych lat wyda na inwestycje ponad 40 mln zł, co ma jej zapewnić utrzymanie pozycji największego producenta konstrukcji fotowoltaicznych w naszej części Europy.

–  Corab prowadzi na chwilę obecną równolegle kilka projektów inwestycyjnych. Rozbudowujemy automatyczne linie produkcyjne, kończymy rozbudowę centrum logistycznego z magazynem wysokiego składowania, rozwijamy też narzędzia IT. Współpraca z działami R&D krajowych i globalnych partnerów pozwoliła na wprowadzanie systemów bezklemowych skracających czas montażu instalacji fotowoltaicznej o połowę. Wraz z belgijskim i szwajcarskim partnerami pracujemy nad nowymi konstrukcjami wolnostojącymi – komentuje Henryk Biały.

Raport „Mapa Drogowa Rozwoju Przemysłu Fotowoltaicznego w Polsce do 2030 r.” można pobrać, rejestrując się na stronie Instytutu Energetyki Odnawialnej pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.