Największa elektrownia fotowoltaiczna w Danii powstanie bez subsydiów

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Danii powstanie bez subsydiów
Better Energy

Działający także w naszym kraju deweloper Better Energy zbuduje największą elektrownię fotowoltaiczną w Danii bez jakichkolwiek subsydiów czy rządowych gwarancji sprzedaży energii. Inwestor stojący za tym projektem ma również imponujące plany jeśli chodzi o budowę elektrowni fotowoltaicznych w Polsce.

Better Energy zbuduje – jak określa ten projekt – największą elektrownię fotowoltaiczną w północnej części Europy. Inwestycja zostanie zrealizowana w gminie Holstebro położonej w północno-wschodniej części Danii. Moc elektrowni fotowoltaicznej wyniesie 200 MW.

W obliczu braku rzadowych gwarancji sprzedaży energii inwestor zabezpieczył część przyszłej sprzedaży energii dzięki umowie PPA zawartej z firmą Heartland z grupy Bestseller posiadającej takie marki odzieżowe jak Jack& Jones czy Vero Moda.

REKLAMA

Bestseller odbierze połowę produkowanej energii i w ten sposób pokryje całość swojego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Ważną częścią projektu jest połączenie na jednym obszarze produkcji energii oraz organicznych upraw żywności.  

REKLAMA

Budowa farmy fotowoltaicznej ruszyła w tym miesiącu, a rozpoczęcie produkcji energii ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku. Elektrownia PV zostanie podłączona, jako pierwsza w Danii, bezpośrednio do sieci przesyłowej należącej do operatora Energinet.

Duński deweloper jest aktywny także na polskim rynku fotowoltaicznym, gdzie w aukcji z grudnia 2019 roku udało mu się zabezpieczyć gwarancje sprzedaży energii w koszyku wiatrowo-fotowoltaicznym dla projektów o jednostkowej mocy ponad 1 MW.

Better Energy uzyskał w tej aukcji 15-letnie gwarancje sprzedaży energii dla dwóch projektów PV o łącznej mocy 48 MW.

Duńczycy nie chcą na tym poprzestać i zapewniają, że w naszym kraju realizują projekty o łącznej mocy 1 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.