Kolorowy fotowoltaiczny dach powstał w Wielkopolsce

Kolorowy fotowoltaiczny dach powstał w Wielkopolsce
SunRoof

Polsko-szwedzki startup, który wdraża technologię paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z dachami domów, zapowiada, że jego solarne dachy będą dostępne w różnych kolorach. Pierwszą tego rodzaju instalację firma wykonała w Wielkopolsce.

Jak podkreśla SunRoof, w domu, który powstał w województwie wielkopolskim, powstał dach solarny, który zaskakuje wizualnie i wyróżnia się kolorystyką. Koszt inwestycji został zredukowany dzięki temu, że nie trzeba było najpierw budować tradycyjnego dachu, aby później przykrywać go panelami fotowoltaicznymi. Ponadto czas budowy miał być krótszy w porównaniu z czasem potrzebnym do wykonania tradycyjnego dachu z zainstalowaną fotowoltaiką.

Energia wytwarzana na dachu zostanie wykorzystana do ogrzewania budynku, zasilania urządzeń elektrycznych, a także do do ładowania samochodu elektrycznego.

REKLAMA

Gramwzielone.pl zapytało SunRoof o parametry instalacji wykonanej w Wielkopolsce. Z uzyskanej informacji wynika, że powierzchnia dachu wynosi 141,7 m2, powierzchnia ogniw to 52,7 m2, a moc instalacji sięga 9,76 kWp. 

– Założenie inwestora było jasne – ekologiczny dom powinien stanowić wizualną całość. Płynne przejście pomiędzy czarną i ceglastą elewacją a dachem miało podkreślać harmonię miejsca i jego synergię z otoczeniem. Udało się to uzyskać z zastosowaniem technologii SunRoof, która integruje dach z ogniwami solarnymi, co jednocześnie pozwoliło na dopasowanie jego koloru do projektu architekta – komentuje SunRoof.

Pierwszy solarny dach w Polsce SunRoof wykonał w Łodzi. Posiada powierzchnię 218 m2, na której umieszczono panele o mocy 24 kWp. Mają one rocznie produkować około 19 MWh energii elektrycznej.

REKLAMA

– Przy gwarancji przynajmniej 90 proc. wydajności dachu solarnego przez co najmniej 30 lat można spodziewać się, że SunRoof sfinansuje większość inwestycji w dom. To najbardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie na rynku – komentuje Martyn Szczepankowski odpowiedzialny za rozwój SunRoof w Polsce.

Moc zastosowanego w instalacji wykonanej w Łodzi pojedynczego monokrystalicznego modułu fotowoltaicznego ma wynosić 270-310 W, a jego sprawność ma sięgać 18,8 proc. Rozmiary modułu to 1662 x 990 mm, a ich waga sięga 19,6 kg.

Ostatnio polsko-szwedzki startup pochwalił się pierwszą realizacją w Szwajcarii. Wykonany tam dach solarny o łącznej powierzchni 250 m2 i mocy 18 kWp ma wytwarzać rocznie około 16,3 MWh energii elektrycznej, która w całości pokryje wszystkie potrzeby energetyczne domu, zapewniając m.in. ogrzewanie.

SunRoof to firma należąca do Lecha Kaniuka, przedsiębiorcy stojącego za takimi projektami jak PizzaPortal czy iTAxi. W ubiegłym roku SunRoof uruchomił w Łodzi centrum R&D. Natomiast w Gdańsku działa centrum logistyczne i projektowe.

Z informacji uzyskanych wcześniej przez portal Gramwzielone.pl wynika, że SunRoof ma bazować na bezramowych modułach fotowoltaicznych, których producentem jest firma Almaden posiadająca fabryki w Chinach, Dubaju i Maroko.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.