Co trzecia prosumencka instalacja fotowoltaiczna z dotacją z Mojego Prądu

Co trzecia prosumencka instalacja fotowoltaiczna z dotacją z Mojego Prądu
Bison Energy

Mija rok od uruchomienia programu dotacji na domowe instalacje fotowoltaiczne w programie Mój Prąd. W ostatnim czasie pojawiły się sygnały, że program może zostać rozszerzony m.in. o dotacje na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Jednak na razie nie ogłoszono w tym zakresie żadnych decyzji, jak również nie ma informacji o zwiększeniu budżetu programu, któryjak pokazują najnowsze danemoże wyczerpać się już w pierwszej połowie przyszłego roku.

Program Mój Prąd z budżetem 1 mld zł został uruchomiony rok temu przez ówczesnych ministrów: energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz środowiska Henryka Kowalczyka. Obecnie realizację programu nadzoruje Ministerstwo Klimatu kierowane przez Michała Kurtykę.

Z Mojego Prądu można pozyskać dotację w wysokości do 5 tys. zł wyłącznie na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej w przedziale mocy 2-10 kW. Z czasem wprowadzono zmiany w prawie wykluczające konieczność zapłacenia podatku od uzyskanej dotacji. Z podatkiem realna wartość dotacji byłaby niższa o około 1,3 tys. zł.

REKLAMA

W pierwszym tygodniu funkcjonowania programu Mój Prąd złożono prawie 170 wniosków, później zainteresowanie programem systematycznie rosło i obecnie tylko w skali dnia składanych jest nawet kilkakrotnie więcej wniosków.

Początkowo wnioski o dotacje można było składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyłącznie na papierze. Później wprowadzono również elektroniczny kanał składania wniosków, a obecnie jest to jedyna możliwość aplikowania o dotacje z tego programu.

W pierwszej edycji programu, która zakończyła się w grudniu 2019 roku, złożono około 30,4 tys. wniosków, przy czym wypłacono dotacje w przypadku około 28,3 tys. wniosków na łączną kwotę 140,42 mln zł. Później przyjmowanie wniosków było kontynuowane w obecnym naborze prowadzonym od 13 stycznia br.

REKLAMA

W rok po uruchomieniu programu NFOŚiGW podsumował jego dotychczasowe efekty. Na dzień 30 sierpnia 2020 r. złożono w sumie 131,42 tys. wniosków, a liczba przyznanych i wypłaconych dotacji sięga 68 tys.

Wartość wypłaconych dotacji wynosi 339 mln zł, a wartość zawnioskowanego dotychczas dofinansowania sięga 651 mln zł.

NFOŚiGW wylicza, że dzięki programowi moc prosumenckich mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce zwiększyła się o 730 MW, w tym udział instalacji dofinansowanych z Mojego Prądu w ogólnej mocy prosumenckich instalacji PV w Polsce ma sięgać 32 proc. Przeciętna moc instalacji, na które przyznano do tej pory dotacje, wynosi 5,606 kW.

Kilka tygodni temu minister klimatu Michał Kurtyka zapewniał, że w programie Mój Prąd pojawi się dodatkowa możliwość uzyskania dofinansowania na zakup domowych ładowarek samochodów elektrycznych. Na razie jednak regulamin programu nie został jeszcze zmieniony po tym kątem, a ze strony rządu nie ma jasnych sygnałów, czy budżet programu Mój Prąd zostanie zwiększony.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.