Grodno uruchamia elektrownię fotowoltaiczną o mocy 2 MWp

Grodno uruchamia elektrownię fotowoltaiczną o mocy 2 MWp
Andrzej Jurczak, prezes Grodno S.A.

Elektrownia fotowoltaiczna została zrealizowana przez spółkę Grodno SA, pełniącą w tym projekcie rolę generalnego wykonawcy, na terenie firmy Malow w Suwałkach.

Instalacja fotowoltaiczna wykonana przez Grodno w Suwałkach składa się z 6 tys. modułów fotowoltaicznych marki Winaico WST M6 o jednostkowej mocy 325 Wp, które zostały umieszczone na gruncie oraz dachach suwalskiej firmy, jednego z największych producentów mebli metalowych w Europie.

Moduły zainstalowano na na aerodynamicznych konstrukcjach dachowych w orientacji wschód/zachód.Za przetwarzanie energii odpowiedzialnych jest 80 falowników Fronius serii ECO oraz SYMO. Uzyski i praca instalacji monitorowane są za pośrednictwem portalu Solarweb.

REKLAMA

Inwestor zakłada stuprocentowe zużycie wyprodukowanej energii na potrzeby własne zakładu produkcyjnego.

Grodno, pełniąc rolę generalnego wykonawcy, odpowiadało za kompleksową obsługę projektu – włącznie z pomocą w pozyskaniu dofinansowania, dostawą komponentów, montażem oraz uruchomieniem.

Projekt zrealizowany dla firmy Malow to największa do tej pory instalacja fotowoltaiczna zrealizowana przez Grodno, a także jedna z największych wykonanych w tej koncepcji w Polsce. Dziś jest naszą wizytówką i otwiera drzwi do realizacji jeszcze większych instalacji. Grodno to jeden kluczowych uczestników rynku fotowoltaicznego w Polsce w zakresie małych i średnich projektów PV. Dostrzegamy jednak olbrzymi potencjał i możliwości rozwoju w obszarze dużych inwestycji, a projekt zrealizowany w Suwałkach doskonale to potwierdza – komentuje Andrzej Jurczak, prezes Grodno S.A.

Grupa Grodno oferuje rozwiązania fotowoltaiczne od 2011 r. W ubiegłym roku spółka zrealizowała najwięcej instalacji PV w historii swojej działalności, co przełożyło się na ponad trzykrotny wzrost sprzedaży Grupy w tym obszarze.

REKLAMA

W roku obrotowym zakończonym 31 marca br. fotowoltaika odpowiadała za ponad 17 proc. skonsolidowanych przychodów Grupy, co jest udziałem ponad dwukrotnie wyższym wobec celu 7,5 proc. przewidzianego w strategii na lata 2017-2020.

– Fotowoltaika jest i pozostanie jednym z kluczowych elementów naszego rozwoju. Planujemy też dynamiczny rozwój w innych obszarach związanych z energooszczędnością, takich jak pompy ciepła, automatyka budynkowa, klimatyzacja i wentylacja, czy oświetlenie LED, tak aby klient otrzymywał od nas pełny asortyment i obsługę w zakresie realizacji nowoczesnych, energooszczędnych inwestycji budynkowych. Tego rodzaju kompleksowość, w warunkach coraz większej roli zielonej energii, będzie nadawała ton rozwojowi Grupy w najbliższych latach – podsumował Andrzej Jurczak.

Prezentując wyniki za ostatni kwartał, Grodno podkreślało, że ich poprawa to efekt m.in. większej sprzedaży asortymentu związanego z fotowoltaiką.

Przychody Grupy Grodno w miesiącach kwiecień-czerwiec, na które przypada pierwszy kwartał roku obrotowego 2020/21, wyniosły 148,7 mln zł i były wyższe o 10 proc. rok do roku. Jak podkreśla spółka, na zmianę wpłynął przede wszystkim aż 45-procentowy wzrost sprzedaży w segmencie fotowoltaiki.

– Fotowoltaika w Polsce w naszej opinii ma bardzo dobre perspektywy, z czego jako jeden z liderów branży, z coraz większą ekspozycją na ten rynek, z pewnością będziemy korzystać. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż jako jedni z nielicznych odnotowaliśmy wzrost sprzedaży w trudnych warunkach epidemii oraz spowolnienia gospodarczego – w tym na rynku elektrotechnicznym – komentował Andrzej Jurczak.

W perspektywie najbliższych kwartałów spodziewamy się kontynuacji dynamiki rozwoju, której tempo powinna nadawać działalność w perspektywicznych obszarach zielonej energii i energooszczędności. Przed nami trudne i istotne zmiany w gospodarkach, związane w dużym stopniu z realizacją strategii Europejskiego Zielonego Ładu, których istotnym elementem będą szeroko zakrojone inwestycje w ekologiczne technologie oraz efektywność energetyczną. Od wielu lat przygotowywaliśmy się na tę sytuację, umiejętnie rozwijając asortyment i usługi  – informował prezes Jurczak.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.