Niemiecka fotowotlaika rozwija się szybciej niż przed rokiem

Niemiecka fotowotlaika rozwija się szybciej niż przed rokiem
Messe Frankfurt

Ostatni wynik inwestycji w niemieckiej fotowoltaice z lipca, który raportuje federalna agencja Bundesnetzagentur, jest lepszy od wypracowanych przez niemiecki rynek fotowoltaiczny we wcześniejszych miesiącach. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 roku potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech zbliżył się do granicy 52 GW, która jeszcze do niedawna oznaczałaby zgodnie z niemieckim prawem zakończenie wspierania fotowoltaiki w ramach systemu taryfy gwarantowanej.

Bundesnetzagentur podaje, że w lipcu w Niemczech zarejestrowano elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 447 MW. To wynik lepszy od zanotowanego w czerwcu (437 MW) oraz maju (446 MW).

Na lipcowy wynik złożyły się głównie instalacje o jednostkowej mocy do 750 kW, a więc rozliczane nie w systemie aukcyjnym, który obejmuje instalacje o mocy od 750 kW do 10 MW, ale w systemie taryfy gwarantowanej.

REKLAMA

Jeszcze kilka miesięcy temu wiele wskazywało, że ten system zostanie zakończony w tym roku. Moc fotowoltaiki w Niemczech na koniec lipca zbliżyła się do granicy 52 GW, po przekroczeniu której niemiecka ustawa o OZE zakładała wyłączenie taryf dla nowych instalacji. Niemiecki rząd ostatecznie jednak zmienił ten zapis, wydłużając funkcjonowanie mechanizmu feed-in tariff (FiT).

Notowany ostatnio wzrost zainstalowanych mocy w niemieckiej fotowoltaice oraz regulacje dotyczące systemu FiT sprawiają natomiast, że z początkiem września taryfy dla instalacji oddawanych do użytku po tym terminie zostały zmniejszone o 1,4 proc.

REKLAMA

Taryfy dla instalacji o mocy do 100 kW wynoszą, w zależności od mocy, od 0,0669 EUR/kWh do 0,0877 EUR/kWh (0,29 PLN/kWh do 0,38 PLN/kWh). Natomiast taryfa dla instalacji powyżej 100 kW, objętych mechanizmem tzw. marketingu bezpośredniego, wynosi obecnie 0,0603 EUR/kWh (0,26 PLN/kWh).

To ceny nadal wyższe od osiąganych w niemieckich aukcjach dla naziemnej fotowoltaiki, które ostatnio wynoszą przeciętnie niewiele ponad 0,05 EUR/kWh.

Inwestorzy, którzy skutecznie składają swoje oferty w aukcjach, mają prawo do rozliczeń po zaproponowanej, stałej cenie na okres 20 lat. Taki sam okres jest gwarantowany w systemie taryfy gwarantowanej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.