Niemcy mają nowy pomysł na aukcje dla fotowoltaiki

Niemcy mają nowy pomysł na aukcje dla fotowoltaiki
Innogy

Niemiecki rząd przedstawił nowy plan na aukcje dla odnawialnych źródeł energii. Akcje mają służyć osiągnięciu celu Niemiec w postaci wzrostu udziału zielonej energii w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej do przynajmniej 65 procent w porównaniu do około 45 proc. obecnie.

Nowelizacja niemieckiej ustawy o OZE, którą zaproponował Berlin, zakłada przeprowadzenie w latach 2021-2028 roku aukcji skutkujących budową do tego czasu dachowych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 5,3 GW oraz naziemnych farm PV o łącznej mocy 13,5 GW.

Dla porównania, w pierwszej połowie tego roku Niemcy podłączyli do sieci elektrownie PV o łącznej mocy 2,8 GW, a obecnie całkowita moc fotowotlaiki zainstalowanej u naszych zachodnich sąsiadów sięga 52 GW.

REKLAMA

Autorzy nowych regulacji zakładają zmniejszenie w nowym cyklu aukcji maksymalnych cen, które będą mogli zgłosić w aukcjach inwestorzy w przypadku naziemnej fotowoltaiki z 75 EUR/MWh do 59 EUR/MWh, natomiast w przypadku dachowej fotowotlaiki górny poziom ma wynosić 90 EUR/MWh.

Dodatkowo przewidziane jest zwiększenie mocy projektów, które będą mogły startować w aukcjach z obecnej granicy 10 MW do 20 MW. Minimalna moc wynosi 0,75 MW. Poniżej tego poziomu instalacje PV są wspierane systemem taryfy gwarantowanej, w którym nie ma elementu konkurencji między inwestorami występującego w mechanizmie aukcyjnym.

REKLAMA

Autorzy propozycji zmian w ustawie EEG zajęli się także instalacjami fotowoltaicznymi, które stracą po 20 latach funkcjonowania prawo do otrzymywania taryfy gwarantowanej. Dla nich po wyjściu z systemu FiT przewidziano specjalną taryfę, która ma być przyznawana za wprowadzanie energii do sieci, co ma wynikać z oceny, że tego rodzaju instalacje funkcjonując wyłącznie na zasadach rynkowych, nadal nie będą w stanie uzyskać rentowności.

Nowelizacja niemieckiej ustawy o OZE ma zwiększyć cel zainstalowanego potencjału w fotowoltaice do 100 GW do 2030 roku, co jest dwa razy wyższym poziomem od mocy PV obecnie zainstalowanego w Niemczech.

Przyjęto też cele w zakresie lądowej energetyki wiatrowej na poziomie 71 GW w stosunku do obecnego poziomu ponad 55 GW zainstalowanego w farmach wiatrowych na lądzie. Przyjęto ponadto cel dla morskich farm wiatrowych na poziomie 20 GW w stosunku do zainstalowanych obecnie kilku GW. Z kolei moc elektrowni biomasowych, które obecnie są również wspierane systemem aukcyjnym, ma wzrosnąć do 8,4 GW.

Założono, że najnowsza nowelizacja niemieckiej ustawy EEG wejdzie w życie z początkiem 2021 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.