Dachy, obciążenia i odpowiedni system montażowy

Dachy, obciążenia i odpowiedni system montażowy

Nigdy nie zapomnę wzroku mojego ojca, gdy moja kuzynka przemaszerowała w szpilkach po świeżo położonym przez niego parkiecie… Ten zabawny dla mnie incydent przypomina mi jak ważne jest odpowiednie rozłożenie ciężaru na podłożu. Podobnie wygląda sytuacja z instalacją fotowoltaiczną na płaskim dachu, gdzie również działają duże siły nacisku. Przyczyny mogą być różne. Grube warstwy śniegu, jak np. w górach lub znaczne ilości balastu.

Jako Certyfikowany Inspektor Systemów Fotowoltaicznych spotykam się z wieloma przypadkami, gdy instalatorzy muszą borykać się ze zgłoszeniami lub wręcz odszkodowaniami za uszkodzone powierzchnie dachów wywołane zbyt dużym naciskiem. W przypadku dachów w rozmiarach typowych dla instalacji komercyjnych, kwoty o których mówimy łatwo mogą osiągnąć wartość sześciocyfrową.

REKLAMA

 

Coraz więcej budynków pokrywa się dzisiaj folią z dość “pienistą” warstwą izolacji, która może łatwo ulec deformacji pod ciężarem instalacji fotowoltaicznej. Dlatego też kluczowe jest odpowiednie, równomierne rozłożenie ciężaru zarówno PV jak i dodatkowych obciążeń, takich jak śnieg czy balast. Dla lepszego zobrazowania tego problemu porównajmy jeszcze raz rozkład sił nacisku na przykładzie szpilek, nart biegowych i tych przeznaczonych do skoków narciarskich.

Naturalnie, dzięki swojej powierzchni, najmniejszy nacisk w przeliczeniu na centymetr kwadratowy zapewniają narty skokowe. IBC SOLAR korzysta z tej samej zasady przy projektowaniu szyn dla konstrukcji montażowych AeroFix. W tym przypadku, zamiast obciążać dach punktowo, przenosimy ciężar instalacji na dużo większą powierzchnię, rozkładając umiejętnie siłę nacisku.

W naszym centrum testowym, Competence Center, stworzyliśmy środowisko testowe, w którym umieściliśmy te same moduły, poddane identycznym obciążeniom i umieszczone na kombinacji folii i warstwy izolacyjnej. Przyjrzyjmy się zdjęciu : po prawej stronie zademonstrowano szeroką podstawę szyny IBC AeroFix, która nie deformuje folii. Dla porównania, po lewej stronie umieszczono produkt o pojedynczej podstawie, w miejsce długiej szyny nośnej. W efekcie, spory nacisk punktowy powoduje odkształcenie i możliwe uszkodzenie folii dachowej. Naturalną konsekwencją będzie postępujące i nieuniknione pękanie folii w miejscach narażonych na znaczny nacisk. Co ciekawe, test wykonano przy nacisku zaledwie 2 400 Pa, wartości którą nader łatwo przekroczyć w rejonach podatnych na opady śniegu.

Tak więc, czy na pewno chcesz narażać swój dach? Ponosić ryzyko kosztownych reklamacji i odszkodowań ? Naszym zdaniem, dużo sensowniejsze jest dobranie odpowiednich konstrukcji montażowych tak, by oszczędzić sobie stresu i ochronić siebie w przyszłości.

Naturalnie, istnieją przypadki, w których nie występują znaczne naciski na dach, lub pokrycie dachu jest wyjątkowo wytrzymałe, tak jak np. w wypadku dachów wykonanych z betonu. W takiej sytuacji najważniejsze jest nie tyle rozłożenie nacisku, co „idealny” design szyn AeroFix.

Jak wiadomo, szeroka szyna oznacza znaczną ilość aluminium, co z kolei wpływa na cenę. W związku z tym opracowaliśmy również nową szynę AeroFix „ECO”, którą przedstawiliśmy w niedawnym komunikacie prasowym. Stanowi ona doskonałą alternatywę cenową wszędzie tam, gdzie warunki pracy nie są wymagające.

REKLAMA

<< Zapraszamy do Sklepu Online IBC SOLAR >>

Obserwuj nas na:

  

Chcesz wiedzieć więcej ? Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.

Mariusz Wilk
Country Manager Poland   
Solutions International          
Mariusz.Wilk@ibc-solar.com   
+48 661 526 508

Maciej Drobczyk
Country Manager Poland
Solutions International
Maciej.Drobczyk@ibc-solar.com 
+48 661 322 254

Jakub Halamíček
Business Development & Relationship Manager
Poland, Czech Republic, Slovakia
Solutions International
jakub.halamicek@ibc-solar.com
+42 07 24 70 83 45      

    

Autor: Dieter Miener, Team Manager Technical Application Engineer IBC SOLAR oraz Certyfikowany Inspektor Systemów Fotowoltaicznych (TÜV)


artykuł sponsorowany