Chińczycy zaczęli produkcję paneli fotowoltaicznych o rekordowej mocy

Chińczycy zaczęli produkcję paneli fotowoltaicznych o rekordowej mocy
Longi Solar

Jeden z największych na świecie producentów paneli fotowoltaicznych, Longi  Solar, rozpoczął seryjną produkcję dwustronnych modułów o mocy sięgającej 540 Wp. Jeszcze w tym roku chińska firma ma uruchomić linie umożliwiające wyprodukowanie rocznie modułów nowej serii o łącznej mocy aż 12 GWp, co stanowi kilkanaście procent całkowitej mocy elektrowni PV zainstalowanych na świecie w ubiegłym roku.

Longi Solar poinformował, że w jego fabryce w chińskim mieście Xi’an w prowincji w Shaanxi wytwarzane są już najnowsze panele fotowoltaiczne serii Hi-Mo 5, których nominalna moc ma sięgać 540 Wp, a sprawność przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną przekracza 21 proc.

W modułach serii Hi-Mo 5 zostaną zastosowane monokrystaliczne ogniwa wykonane w standardzie M10 o długości boku 182 mm. Rozmiary całego modułu mają wynosić 2256 x 1133 mm. Longi podkreśla, że ma to być optymalna wielkość w kontekście montażu modułów na jednoosiowych trackerach w standardzie 1P lub 2P.

REKLAMA

Longi informuje, że w module zostanie zastosowana technologia łączenia ogniw określana jako „Smart Soldering”, która ma umożliwić zmniejszenie przerw między ogniwami przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności modułów.

Chiński producent informuje, że zastosowanie tej technologii miało umożliwić zwiększenie sprawności modułów serii Hi-Mo 5 o 0,3 proc. w stosunku do przeciętnej sprawności modułów, w których stosowana jest konwencjonalna technologia szyn przewodzących, tzw. busbarów.

Na razie na stronie producenta nie ma dokładniejszej specyfiikacji modułów serii Hi-Mo 5. Poprzednik tej serii, czyli moduły Hi-Mo 4, są dostępne w przedziale mocy 360-370 Wp w wersji z 60 ogniwami, a także o mocy 435-450 Wp w przypadku 72 ogniw. 

W piewszym przypadku rozmiary modułu wynoszą 1755×1038×35 mm, a jego waga sięga 24 kg. W przypadku większego modułu rozmiary to 2094×1038×35 mm, a waga wynosi 27,5 kg.

Sprawność modułów serii Hi Mo 4 wynosi od 19,8-20,3 proc. dla wersji z 60 ogniwami, a także 20-20,7 proc. jeśli chodzi o wersję z 72 ogniwami. 

REKLAMA

Wdrożenie do produkcji przez Longi Solar modułu o  mocy sięgającej 540 Wp wpisuje się w wyścig chińskich producentów o zaproponowanie rynkowi fotowoltaicznemu modułów o jak największej mocy, który został zapoczątkowany pod koniec ubiegłego roku przez Trinę Solar, która jako pierwsza zapowiedziała przekroczenie granicy 500 Wp w zakresie jednostkowej mocy modułu.

Wkrótce po informacji od Triny Solar wprowadzanie na rynek modułów o mocy przekraczającej 500 Wp zaczęli ogłaszać kolejni czołowi producenci z Chin.

Kumulacja zapowiedzi w tym zakresie nastąpiła podczas odbywających się w ubiegłym miesiącu w Szanghaju targów SNEC2020.

Podczas tej imprezy wprowadzenie na rynek modułów o mocy 600 Wp lub większej zapowiedziało kilku producentów, w tym Suntech, JinkoSolar, Risen Solar czy Jolywood, a także Trina Solar, która zaprezentowała moduł o mocy 660 Wp.

Chiński Tongwei ogłosił plan wprowadzenia na rynek modułu o jednostkowej mocy 760-780 Wp, a JA Solar ogłosił, że zaoferuje moduły o mocy sięgającej nawet 800 Wp.

Więcej o parametrach tych modułów w artykule: Na rynku pojawią się panele fotowoltaiczne o mocy 800 Wp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.