Zysk producenta modułów PV mocno w górę

Zysk producenta modułów PV mocno w górę
Trina Solar

Spadek cen paneli fotowoltaicznych ani kryzys związany z epidemią koronawirusa, skutkujący w przypadku chińskiego przemysłu PV czasowym ograniczeniem produkcji, nie zaszkodziły wynikom chińskiej firmy Trina Solar za pierwsze półrocze 2020 r. Przeciwnie zanotowała ona ogromny wzrost zysku w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

W pierwszym półroczu 2020 roku Trina Solar odnotowała przychody na poziomie 12,55 mld RMB (1,85 mld USD), co oznacza wzrost w porównaniu do przychodów z analogicznego okresu ubiegłego roku o 16,56 proc.

Chińskiej firmie udało się przy tym bardzo zwiększyć zysk netto, który wyniósł 493 mln RMB (72,7 mln USD) i był wyższy w ujęciu do rok do roku aż o 245,8 proc.

REKLAMA

W pierwszym półroczu 2020 r. Trina sprzedała moduły o mocy 5,84 GW, co oznacza wzrost o 37 proc. w porównaniu do wyniku z pierwszej połowy 2019 r.

W całym ubiegłym roku chińska firma sprzedała moduły o łącznej mocy 10 GW. Więcej sprzedali tylko chińscy konkurenci Jinko Solar (14,2 GW) oraz JA Solar (10,3 GW).

W komentarzu do najnowszych wyników Trina Solar podkreśla duże wydatki na badania i rozwój, które w pierwszym półroczu 2020 r. wyniosły 860 mln RMB (126,8 mln USD). Zaangażowanie chińskiej firmy w obszar R&D potwierdzają zresztą osiągnięcia, którymi ostatnio chwaliła się Trina Solar.

Niemiecki instytut ISFH CalLab potwierdził w minionym półroczu rekordowa sprawność wyprodukowanego z wykorzystaniem procesów przemysłowych przez Trinę ogniwa PERC na poziomie 23,39 proc.

Niewiele niższe sprawności chińska firma ma osiągać na uruchomionych już liniach produkcyjnych, gdzie wytwarza ogniwa o sprawności dochodzącej do 22,9 proc.

REKLAMA

Z kolei w przypadku ogniw wielozłączowych (HJT) Trina Solar w produkcji ma osiągać sprawności sięgające 23,8 proc.

Natomiast na ogniwie wykonanym w technologii TOP-con chińska firma osiągnęła nawet sprawność 24,58 proc., a w produkcji mają być już tego rodzaju ogniwa o sprawności sięgającej 23,8 proc.

W ostatnim czasie Trina wprowadza do produkcji większe ogniwa o długości boku 210 mm, a  w obszarze modułów ogłosiła najpierw jako pierwsza na rynku wprowadzenie modułu o jednostkowej mocy ponad 500 Wp, a ostatnio podczas targów SNEC w Szanghaju zapowiedziała, że na rynek trafi moduł o jeszcze większej mocy sięgającej 660 Wp, którego sprawność ma sięgać 21,2 proc.

Na razie, jeszcze w tym roku, w seryjnej produkcji mają pojawić się moduły o mocy 550 Wp, a chińska firma chwali się, że udało się jej już zebrać zamówienia na moduły serii +500 Wp na łączną moc ponad 1 GWp.

W ubiegłym miesiącu Trina ogłosiła, że zwiększy o 7,6 GW roczne zdolności produkcyjne ogniw w fabryce w Yancheng, a także uruchomi produkcję na dodatkowe 2,5 GW w zakładach poza Chinami.

W efekcie globalne zdolności produkcyjne ogniw chińskiej firmy mają wzrosnąć do końca przyszłego roku do 26 GW, z czego 70 proc. mają stanowić ogniwa w standardzie 210 mm.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.