Polski producent paneli fotowoltaicznych podwoił wynik EBITDA

Polski producent paneli fotowoltaicznych podwoił wynik EBITDA
ML System

ML System odnotował wyraźną poprawę głównych wskaźników finansowych za okres pierwszej połowy tego roku w porównaniu z wynikami wypracowanymi w analogicznym okresie 2019 roku. 

Producent paneli fotowoltaicznych i rozwiązań przeznaczonych dla fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami w pierwszym półroczu 2020 r. wypracował 57,38 mln zł przychodów ze sprzedaży w porównaniu do przychodów na poziomie 42,06 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

EBITDA firmy wzrosła z 6,73 mln zł w pierwszej połowie 2019 r. do 13,77 mln zł w minionym półroczu. Zysk neto zwiększył się z 2,15 mln zł do 8,08 mln zł.

REKLAMA

W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku grupa osiągnęła 4,6 mln zł sprzedaży zagranicznej, co oznacza wzrost rok do roku o 812 proc. W samym drugim kwartale ML System sprzedał do partnerów spoza Polski produkty za 2,2 mln zł.

Firma rozwija sprzedaż krajową i zagraniczną, umacniając swoją pozycję m.in. w krajach Beneluksu. W czwartym kwartale bieżącego roku dostarczy moduły fotowoltaiczne na zadaszenie centrum dystrybucyjnego do partnera z Eindhoven. To druga w tym toku realizacja w Holandii, po haskiej The Hague Tower, gdzie spółka dostarczyła elementy BIPV na 43-piętrowy obiekt.

– Konsekwentnie umacniamy pozycję w segmencie fotowoltaiki klasycznej. Oczekujemy, że pozytywny trend sprzedażowy utrzyma się także w kolejnych miesiącach bieżącego roku. Uważamy, że hossa w tym segmencie rynku będzie kontynuowana, nawet pomimo spodziewanego w tym roku wyczerpania budżetu z programu „Mój prąd”. Przemawia za tym m.in. rosnąca cena energii elektrycznej, co wpływa na skrócenie okresu zwrotu poniesionych nakładów na instalację PV. W kolejnych latach wprowadzenie zapowiadanych opłat od śladu węglowego dodatkowo przyczyni się do zwiększenia opłacalności inwestycji w fotowoltaikę dla sektora MŚP – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

W lipcu bieżącego roku spółka pozyskała 58,4 mln zł z emisji akcji serii E na rozwój potencjału produkcyjnego w zakresie produktów „nowej ery kwantowej”.

REKLAMA

W tym samym miesiącu firma pochwaliła się kontraktem wartym 28,4 mln zł, w ramach którego zamontuje moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 323 kWp na dachach, elewacjach i zadaszeniach parkingowych kompleksu Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Aktualnie realizowane przez ML System instalacje fotowoltaiczne obejmują takie lokalizacje jak Zamek w Lublinie, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, zakład produkcyjny PKN Orlen  w Płocku, siedziba PGNIG w Warszawie, a także Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

ML System ubiega się ponadto o dofinansowanie w kwocie 88,5 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na rozwój projektu Active Glass. W latach 2020-024, czyli w okresie realizacji niedawno ogłoszonej strategii, spółka planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 216 mln zł.

Spółka oczekuje, że na koniec 2023 r. będzie dysponować łączną zdolnością produkcyjną kwantowych szyb zespolonych w wysokości do 20 tys. m2 miesięcznie. Rezultatem realizacji strategii ma być osiągnięcie w 2024 r. przez spółkę przychodów ze sprzedaży przekraczających 400 mln zł przy atrakcyjnej rentowności.

Więcej o planach ML System w zakresie nowych produktów w artykule: Pod Rzeszowem ruszy produkcja fotowoltaicznych szyb. 300 euro za m2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.