Szpital zaoszczędzi 430 tys. zł rocznie dzięki fotowoltaice

Szpital zaoszczędzi 430 tys. zł rocznie dzięki fotowoltaice
ML System

Jedna z największych w kraju dachowych instalacji fotowoltaicznych rozpoczęła pracę w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w Szczecinie. Wykonawca, firma ML System, zakłada, że przy optymalnych warunkach pogodowych elektrownia pokryje ponad 65 proc. chwilowego zapotrzebowania na moc generowanego przez infrastrukturę ogromnego szczecińskiego szpitala.

Budowa ogromnej instalacji fotowoltaicznej, w której cześć modułów umieszczono także na elewacjach budynków szpitala w Szczecinie, wraz z infrastrukturą towarzyszącą kosztowała 6,2 mln zł.

Inwestycja uzyskała unijną dotację w wysokości niemal 3,7 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, działanie 2.10 Zwiększenie wykorzystania źródeł odnawialnych. 

REKLAMA

Dodatkowo WFOŚiGW w Szczecinie przyznał pożyczkę w wysokości prawie 2,4 mln zł, z której został sfinansowany wkład własny. 

Instalacja fotowoltaiczna składa się z 2116 modułów o łącznej mocy 740,6 kWp i sumarycznej powierzchni 4097,6 m2. Moduły, każdy o mocy 350 W, są obsługiwane przez 23 falowniki o mocy jednostkowej od 10 do 25 kW.

Fotowoltaika została umieszczona w sumie na dachach 11 budynków i już wytwarza energię elektryczną, która w całości będzie wykorzystywana do pokrycie bieżącego zapotrzebowania na prąd generowanego przez infrastrukturę szpitala. Roczny uzysk energii szacowany jest na 640 MWh. 

– Dzięki temu zaoszczędzimy rocznie minimum 430 tys. zł brutto, przyczyniając się jednocześnie do poprawy warunków środowiskowych poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla – szacuje dr n. med. Konrad Jarosz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM w Szczecinie.

ML System podaje, że przy optymalnych warunkach pogodowych elektrownia pokryje ponad 65 proc. chwilowego zapotrzebowania na moc w obiektach szpitala w godzinach między 11:00 i 15:00.

REKLAMA

W ciągu dnia elektrownia PV pokryje średnio ponad 40 proc. zapotrzebowania na energię, natomiast średniodobowe pokrycie zapotrzebowania jest szacowane na około 20-25 proc.

To nie jedyny kontrakt podkarpackiego producenta modułów fotowoltaicznych i rozwiązań dedykowanych dla fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, który jest realizowany na obiektach szpitalnych.

Kilka miesięcy temu ML System podpisał z Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II umowę o wartości 28,3 mln zł netto na modernizację energetyczną budynków.

Ten projekt zakłada wykonanie robót budowlano-instalacyjnych wraz z dostawą i montażem urządzeń. ML System zamontuje moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 323 kWp na dachach, elewacjach i zadaszeniach parkingowych, tzw. carportach.

ML System w I półroczu 2020 r. wypracował 57,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 13,8 mln zł EBITDA oraz 8,1 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 36 proc., 105 proc. oraz 275 proc.

– Oczekujemy, że ten rok będzie lepszy niż poprzedni. Konsekwentnie pracujemy nad zwiększeniem sprzedaży i rentowności oraz nowymi rynkami zbytu. Ostatnio np. rozpoczęliśmy dostawy do krajów Beneluksu. Liczymy, że przychody w całym roku wyraźnie wzrosną. Spodziewamy się, że przychody w drugiej połowie roku, jeśli nie będzie ponownej, poważnej fali epidemii, będą wyższe .niż w I półroczu 2020 r. Systematycznie umacniamy swoją pozycję na rynkach zagranicznych. W ostatnim czasie nasze produkty cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród krajów skandynawskich – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.