Q Cells pozywa czołowego chińskiego producenta paneli fotowoltaicznych

Q Cells pozywa czołowego chińskiego producenta paneli fotowoltaicznych
Hanwha Q Cells

To kolejny etap sprawy zapoczątkowanej na początku zeszłego roku przez koreańską grupę Hanwha Q Cells, która oskarżyła kilku konkurencyjnych producentów modułów fotowoltaicznych o bezprawne wykorzystanie jej własności intelektualnej.

W marcu ubiegłego roku Hanwha Q Cells poinformowała o złożeniu dwóch niezależnych wniosków do sądów w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

We wniosku skierowanym do niemieckiego sądu w Dusseldorfie Hanwha Q Cells zgłosiła naruszenie jej patentów stosowanych w ogniwach fotowoltaicznych serii Q.UANTUM przez producentów ogniw i modułów JinkoSolar oraz REC Group.

REKLAMA

We wniosku skierowanym do niemieckiego sądu Q Cells miał wskazać na naruszenie praw do technologii, na którą otrzymał ochronę patentową w roku 2014 i która ma być chroniona jeszcze do roku 2028. Przyznana ochrona ma obejmować także rynki francuski, brytyjski, włoski i hiszpański. Chodziło o technologię PERC stosowaną w ogniwach fotowoltaicznych, którą Q Cells wykorzystuje od roku 2012.

Jednocześnie Hanwha Q Cells złożyła podobny wniosek w amerykańskim sądzie w Delawere oraz w federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego (US International Trade Commission), w tym przypadku oskarżając o naruszenie ich patentów trzech producentów – JinkoSolar, REC Group oraz Longi Solar.

Amerykański sąd działający w ramach federalnej komisji ds. handlu międzynarodowego odrzucił roszczenia koreańskiej firmy, a nawet rozpoczął dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy Q Cells ma w ogóle prawo do ochrony patentowej w zakresie technologii, o której nielegalne wykorzystanie oskarża konkurencję.

Do innego wniosku doszedł jednak sąd w Niemczech, oceniając, że wskazani w pozwie producenci wykorzystali nielegalnie technologię pasywacji opatentowaną przez Hanwha Q Cells.

Wyrok sądu w Dusseldorfie oznacza konieczność wycofania przez wskazanych producentów wszystkich modułów fotowoltaicznych, w których zastosowano tę technologię i które wprowadzono na rynek niemiecki od 30 stycznia 2019 roku. Co więcej niemiecki sąd uznał żądanie koreańskiego producenta domagającego się zniszczenia modułów, w których nielegalnie wykorzystano jego technologię.

Teraz Hanwha Q Cells informuje o wystąpieniu o nałożenie grzywny na JinkoSolar, jako powód podając niewykonanie przez chińskiego producenta wyroku wydanego przez sąd w Dusseldorfie w lipcu br.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Zgodnie z postanowieniem sądu, JinkoSolar miał wstrzymać produkcję i sprzedaż swoich paneli fotowoltaicznych, w których wykorzystano patent oznaczony numerem 689. Dodatkowo chińska firma miała wycofać takie moduły, które trafiły na rynek po 30 stycznia 2019 r.

– Niezastosowanie się Jinko Solar do postanowień sądu nie pozostawia nam wyboru i podejmiemy dalsze kroki przeciwko producentowi, który nie respektuje praw związanych z własnością intelektualną – tłumaczy nowe działania Q Cells Daniel Jeong, CTO koreańskiego producenta modułów PV.

Jednocześnie Hanwha Q Cells zapowiada skierowanie podobnych wniosków, jak skierowany w ubiegłym roku do sądu w Niemczech, także do sądów we Francji i Hiszpanii, a ponadto sygnalizuje uwzględnienie w tych wnioskach innych producentów. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.