Norweski deweloper farm PV przejmuje za 1,1 mld dolarów

Norweski deweloper farm PV przejmuje za 1,1 mld dolarów
Scatec Solar

Norweski deweloper farm fotowoltaicznych Scatec Solar, w którym udziały posiada paliwowy potentat Equinor, przejmie wywodzącego się również z Norwegii operatora elektrowni wodnych SN Power.

Scatec Solar, który do tej pory skupiał się na rozwoju elektrowni fotowoltaicznych – w raportach zgłaszał zainteresowanie ich budową także w Polsce – poinformował o przejęciu 100 proc. udziałów dewelopera elektrowni wodnych SN Power od państwowego norweskiego funduszu NorFund za kwotę 1,166 mld dolarów. Transakcja ma zostać sfinalizowana po uzyskaniu potrzebnych zgód w drugim kwartale przyszłego roku.

Połączone firmy będą posiadać aktywa mające status operacyjny lub będące w trakcie konstrukcji, o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 1,4 GW to źródła odnawialne przejmowanego SN Power, a do końca 2021 roku norweska firma ma powiększyć portfel operacyjnych źródeł do 4,5 GW.

REKLAMA

Ostatnio notowany na giełdzie w Oslo Scatec Solar był aktywny w obszarze dewelopmentu nowych projektów fotowoltaicznych m.in. na Ukrainie, Malezji, a także w krajach afrykańskich, gdzie zbudował portfel elektrowni PV o mocy około 1 GW.

Aktywa SN Power, zlokalizowane głównie na Filipinach, w Laosie i Ugandzie, obejmują hydroenergetykę, energetykę wiatrową, a także magazyny energii – w tym projekt bateryjnego magazynu energii o mocy 40 MW, który ma powstać na Filipinach, gdzie będzie świadczyć usługi regulacji częstotliwości sieci.

Ponadto SN Power testuje pływające instalacje fotowoltaiczne umieszczane na zbiornikach, na których posiada swoje elektrownie wodne.

REKLAMA

Ubiegłoroczne przychody obu firm wyniosły razem 8,108 mld NOK (3,38 mld PLN), a EBITDA sięgnęła 2,72 mld NOK (1,14 mld PLN). W tym SN Power wypracował przychody na poziomie 1,766 mld NOK i wysoką EBITDĘ na poziomie 1,149 mld NOK.

Wyłącznie w trzecim kwartale 2020 roku Scatec Solar wypracował przychody rzędu 556 mln NOK wobec 1,522 mld NOK w trzecim kwartale 2019 roku.

Wynik EBITDA dewelopera farm fotowoltaicznych wyniósł 319 mln NOK wobec wyniku 433 mln NOK wypracowanego w analogicznym okresie ubiegłego rokiu.

Norweska firma wyprodukowała w ostatnim kwartale 430 GWh energii elektrycznej ze źródeł zlokalizowanych głównie w RPA (488 MW), Egipcie (390 MW), Malezji (244 MW), ale także w Brazylii (162 MW), na Ukrainie (101 MW), w Hondurasie (95 MW), w Jordanii (43 MW), Mozambiku (40 MW), Czechach (20 MW) i Rwandzie (9 MW).

W ostatnim, kwartalnym raporcie finansowym Scatec Solar potwierdza, że jednym z nowych rynków, na których chce rozwijać swoją aktywność, jest Polska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.