Polskie panele fotowoltaiczne na elewacji wieżowca w Amsterdamie

Polskie panele fotowoltaiczne na elewacji wieżowca w Amsterdamie
ML System

Podkarpacki producent paneli fotowoltaicznych i rozwiązań dedykowanych fotowoltaice zintegrowanej z budynkami, ML System, pochwalił się otrzymaniem kolejnych zagranicznych kontraktów tym razem z Holandii i Kanady.

ML System dostarczy kilkaset modułów typu szkło-szkło do kooperanta z Amsterdamu, który realizuje 73-metrowy budynek w sąsiedztwie rzeki Amstel. Będzie to najwyższy wieżowiec mieszkalny o konstrukcji drewnianej w Holandii.

Łączna powierzchnia modułów fotowoltaicznych, które polska firma dostarczy na tę inwestycję, wyniesie 532 m2.

REKLAMA

Drewno, jako materiał budowlany, nie emitujący CO2, a w naturalny sposób pochłaniający je, zostało wybrane celem podkreślenia zrównoważonego budownictwa. Ponadto, na fasadzie budynku zainstalowane zostaną elementy fotowoltaiczne. Przy realizacji wykorzystano także komponenty pochodzące z recyklingu oraz dwukomorowe okna – wylicza Dawid Cycoń, prezes ML System.

ML System podkreśla, że to jego kolejne zamówienie z tego regionu Europy. Wcześniej spółka dostarczyła moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 32,7 kWp i metrażu 336 m2 na zadaszenie centrum dystrybucyjnego należącego do komercyjnego partnera z Eindhoven (na zdjęciu).

Z kolei w innej holenderskiej inwestycji – The Hague Tower – zainstalowane zostały panele BIPV od ML System o łącznej mocy 12,2 kWp.

ML System informuje ponadto o pozyskaniu kontraktu na moduły fotowoltaiczne typu full-black dla partnera z Vancouver w Kanadzie. To pierwsze zamówienie z tego rynku w historii firmy.

Wierzymy, że zamówienie z Kanady otworzy nam drogę do zaistnienia na niezwykle perspektywicznym rynku Ameryki Północnej. Liczymy, że nasze rozwiązania BIPV spotkają się z pozytywnym przyjęciem, co, potencjalnie, daje szansę na zwiększenie wolumenu zamówienia  w przyszłości. Warto zaznaczyć, odnosząc się do potencjału branży, że IBIS World szacuje wartość rynku szkła budowlanego w USA na 30,8 mld USD – komentuje Dawid Cycoń.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

ML System pozyskuje też kolejne kontrakty na polskim rynku. W ramach termomodernizacji budynków Instytutu Techniki Cieplnej należących do Politechniki Warszawskiej spółka zamontuje m.in. świetlik fotowoltaiczny.

W ramach innowacji, po raz pierwszy na świetliku zastosowaliśmy ultralekkie szkło, co przy zachowaniu odpowiedniej izolacyjności termicznej znacznie poprawia wagę, powodując tym samym wymierne korzyści w postaci oszczędności na konstrukcji dachu. Dodatkowo, szkło posiada warstwę no-frost, co jest kolejną nowością technologiczną. Dla samych szyb wagę zredukowaliśmy o 7,5 kg w przeliczeniu na m2, co sprawia, że każda szyba jest lżejsza o 12,75 kg względem klasycznej. Dla zadanych 140 szyb otrzymujemy łączną redukcję wagi o blisko 1,8 tony – wylicza prezes spółki. 

ML System podkreśla przy tym najnowsze plany renowacji budynków w Unii Europejskiej. Komisja Europejska zaleca co najmniej podwojenie liczby budynków poddawanych renowacji w ciągu najbliższych 10 lat. W ten sposób – w ocenie Komisji – do 2030 r. możliwe będzie odnowienie 35 mln budynków i powstanie do 160 tys. dodatkowych „zielonych” miejsc pracy w sektorze budowlanym.

ML System w pierwszym półroczu 2020 r. wypracował 57,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 13,8 mln zł EBITDA oraz 8,1 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 36 proc., 105 proc. oraz 275 proc.

W tym wyłącznie w pierwszym kwartale 2020 r. spółka wypracowała 19,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, 4,2 mln zł EBITDA oraz 1,4 mln zł zysku netto. Oznaczało to wzrost rok do roku odpowiednio o 25,9 proc., 32,2 proc. oraz 50,1 proc.

W ubiegłym roku spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych wypracowała przychody na poziomie 93,4 mln zł w porównaniu do przychodów rzędu 123,3 mln zł za rok 2018. EBITDA firmy wyniosła 14 mln zł wobec 14,6 mln zł rok wcześniej, a zysk netto za 2019 rok sięgnął 3,5 mln zł w stosunku do zysku na poziomie 5,7 mln zł wypracowanego rok wcześniej.

ML System na koniec 2019 r. zatrudniał 183 osoby. Spółka dysponuje kilkunastoma patentami, a jej kolejne zgłoszenia patentowe czekają na rozpatrzenie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym w Zaczerniu koło Rzeszowa wynosi 14,4 tys. m2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.