Pierwsza farma fotowoltaiczna w portfelu Michała Sołowowa. 1 MW na 1 ha

Pierwsza farma fotowoltaiczna w portfelu Michała Sołowowa. 1 MW na 1 ha
Rawicom

Należący do jednego z najbogatszych ludzi w Polsce Synthos uruchomił swoją pierwszą elektrownię fotowoltaiczną. Zwraca uwagę nietypowe ustawienie paneli fotowoltaicznych, niestosowane szerzej w realizowanych w naszym kraju inwestycjach w farmy PV.

Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp powstała wcześniej w tym roku na terenie zakładu produkcyjnego Synthos mieszczącego się w Oświęcimiu.

Teraz wykonaniem tej instalacji pochwaliła się działająca na rynku fotowoltaicznym już od 2006 roku firma Rawicom, podając szczegółowe informacje na temat zastosowanych komponentów.

REKLAMA

Na farmę fotowoltaiczną wykonaną dla Synthos składa się 2500 paneli fotowoltaicznych marki Jinko Solar, której  jednostkowa moc wynosi 400 Wp.

Energia produkowana przez panele jest przetwarzana przez 15 falowników Huawei SUN2000-60KTL-M0.

Panele fotowoltaiczne ustawiono na nietypowych jak dla naziemnych farm PV konstrukcjach balastowych, mieszczących po jednym rzędzie ustawionych w orientacji poziomej paneli – w przeciwieństwie do standardowych na naszym rynku PV konstrukcji, w których na pojedynczej konstrukcji ustawianych jest po kilka rzędów paneli.

Jak tłumaczy Adam Hłond, członek zarządu Rawicom, wybór takiej konstrukcji wynikał z ograniczonej powierzchni i chęci zainstalowania na niej jak największej mocy. Cała farma PV zajmuje powierzchnię 1 ha.

Konstrukcje zostały zresztą zaprojektowane i wyprodukowane przez Rawicom.

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna będzie w całości zasilała infrastrukturę należącą do Synthos. 

– Synthos jest dużym zakładem i posiada własne OSD, więc będzie wykorzystywał energię na potrzeby własne i swojej sieci – dodaje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Marek Żarkowski, dyrektor techniczny w Rawicom.

Synthos będący jednym z największych przedsiębiorstw w branży chemicznej w Polsce zapowiada kolejne inwestycje w fotowoltaikę.

– Uruchamiając farmę fotowoltaiczną uzyskamy dodatkową energię elektryczną, która będzie pozytywnie wpisywać się w działania naszej firmy mające na celu zmniejszenie wpływu na środowisko. Zakładamy, że uruchomienie tej farmy to początek rozwoju źródeł fotowoltaicznych w naszej spółce. Analizujemy wykorzystanie tej technologii również w innych zakładach produkcyjnych naszej grupy – komentował Zbigniew Warmuz, prezes Synthos S.A.

Rawicom ostatnio wykonał instalacje fotowoltaiczne m.in. dla Lasów Państwowych i gminy Grudziądz, a obecnie ma realizować około 20 projektów elektrowni PV o łącznej mocy około 12 MW. 

– Zauważamy bardzo cieszący nas trend. Klienci zagraniczni Rawicomu inwestują w fotowoltaikę także na swoich obiektach w Polsce, co naszym zdaniem powinno stać się standardem, gdyż to klienci firmowi mogą najwięcej zaoszczędzić na instalacji paneli słonecznych komentuje Marek Żarkowski.

– Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że fotowoltaika jest najlepszym sposobem na obniżenie kosztów operacyjnych oraz skuteczną tarczą chroniącą przed nieuniknionymi podwyżkami cen energii, tak szumnie zapowiadanymi na przyszły rok. W celu ułatwienia przedsiębiorcom podjęcia decyzji o wdrożeniu instalacji fotowoltaicznej wprowadziliśmy niedawno na rynek produkt, który umożliwia montaż paneli na dachu bez wydawania środków własnych na inwestycję – dodaje przedstawiciel Rawicom.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.