Fotowoltaika i magazyn energii w centrum Škody

Fotowoltaika i magazyn energii w centrum Škody
Škoda

Na dachach centrum serwisowego w pobliżu siedziby Škody w mieście Mlada Boleslav powstała duża instalacja fotowoltaiczna współpracująca z magazynem energii. To nie pierwsza instalacja fotowoltaiczna wykonana na dachach obiektów należących do Škody. 

Inwestycja została zrealizowana w centrum serwisowym w Kosmonosach. Panele fotowoltaiczne rozmieszczono na dachach pięciu budynków. Cała instalacja zajmuje powierzchnię 2,2 tys. m2.

System PV posiada moc 441 kWp i ma wytwarzać w skali roku około 450 MWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Poziom autokonsumpcji zostanie zwiększony dzięki zainstalowaniu bateryjnego magazynu energii o pojemności 570 kWh, który dodatkowo ma zapewniać backup dla znajdującego się na miejscu centrum serwerowego. 

Energia z dachowej instalacji fotowoltaicznej ma zaspokajać 25 proc. zapotrzebowania na energię centrum serwisowego Škody.

Za wykonanie instalacji odpowiadała spółka CEZ Solarni należąca firmy CEZ ESCO z czeskiej grupy energetycznej CEZ. Operatorem instalacji będzie natomiast spółka Ško-Energo pełniąca rolę dostawcy energii.

Cała inwestycja kosztowała około 30 mln czeskich koron, czyli około 5,1 mln zł, i została sfinansowana w 60-procentach z funduszy unijnych i czeskiego rządowego programu OPPIK, którego celem jest budowanie konkurencyjności czeskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

– Progresywne koncerny motoryzacyjne, takie jak Škoda, są coraz bardziej zainteresowane rozwiązaniami ograniczającymi emisje CO2, a dzięki własnej dachowej fotowoltaice mogą być pewne, że korzystają z czystej energii. W praktyce każdy dach skierowany na południe, wschód czy zachód może zostać wykorzystany w celu montażu paneli fotowoltaicznych – komentuje Vlastimil Vyskočáni z CEZ ESCO.

Dla Škody nie jest to bynajmniej pierwsza inwestycja w fotowoltaikę. Przed rokiem w fabryce w Pune w Indiach wykonano jeden z największych dachowych systemów fotowoltaicznych w tym kraju.

Na powierzchni 63 tys. m2 zainstalowano 25,7 tys. modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 8,5 MW, które w skali roku mają produkować 12,2 GWh energii elektrycznej

Energia wytwarzana przez tę instalację ma pokrywąć około 15 proc. zapotrzebowania generowanego przez fabrykę w Pune.

Natomiast ostatnio jeszcze większą instalację fotowoltaiczną uruchomił inny koncern motoryzacyjny.

Na dachach hal centrum logistycznego Audi w węgierskim mieście Győr pojawiło się 36,4 tysięcy modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 12 MW. Instalacja zajmująca 160 tys. m2 należy do największych dachowych systemów PV w Europie i ma wytwarzać co roku około 12 MW energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.