Ceny mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce spadły, ale nieznacznie

Ceny mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce spadły, ale nieznacznie
Eaton

Najnowszy raport Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV pokazuje, jak bardzo w pierwszej połowie 2020 roku wzrosły w naszym kraju inwestycje w mikroinstalacje fotowoltaiczne. Ich średnia cena w tym czasie spadła w stosunku do ceny z 2019 roku, ale nie był to istotny spadek.

Według Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, w tym roku średni koszt inwestycji w mikrointalację fotowoltaiczną wynosi 4100 zł netto za 1 kWp. Ta wartość jest według SBF Polska PV przeciętnie o 25 złotych niższa od średniej ceny mikroinstalacji z ubiegłego roku.

O ile w przypadku inwestycji w mikroinstalacje w przedsiębiorstwach będących płatnikami podatku od towarów i usług dodatkowy koszt związany z podatkiem VAT nie ma większego znaczenia, o tyle w przypadku inwestycji realizowanej przez gospodarstwa domowe kluczowa jest wartość brutto – powiększona o podatek VAT wynoszący z reguły 8 proc.

REKLAMA

Jeśli uwzględnimy taką wartość podatku, cena domowej mikroinstalcaji fotowoltaicznej w tym roku powinna wynosić przeciętnie 4428 zł/kWp.

W przypadku większych systemów fotowoltaicznych koszt ich budowy w tym roku ma natomiast wynosić przeciętnie 2750 zł netto na 1 kWp.

Jak podkreśla Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, w pierwszej połowie 2020 roku pomimo ograniczeń spowodowanych pandemią COVID-19 rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych rozwijał się w szybkim tempie.  

W tym roku utrzymuje się przy tym tendencja z poprzednich lat, zgodnie z którą największy udział w  nowych instalacjach PV mają mikroinstalacje. W I półroczu 2020 r. liczba nowych mikroinstalacji PV wyniosła 112 420, a ich moc sięgnęła 774,1 MW.

W efekcie na koniec czerwca 2020 r. mieliśmy w Polsce już ponad 274,4 tys. mikroinstalacji o mocy około 1,81 GW. Oznacza to, że średnio co 21. budynek w naszym kraju jest wyposażony w przydomowy system fotowoltaiczny.

REKLAMA

Według wyliczeń SBF Polska PV, moc mikroinstalacji zainstalowanych w pierwszym półroczu 2020 jest niemal 13 proc. większa niż moc mikroinstalacji przyłączonych w całym 2019 r.

W ubiegłym roku w naszym kraju powstały mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 691,4 MW, rok wcześniej o mocy 168 MW, a dwa lata wcześniej – o mocy 83,3 MW.

SBF Polska PV szacuje wzrost liczby mikroinstalacji w całym 2020 roku na około 213 tys. o mocy 1470,7 MW (do tego w większych systemach fotowoltaicznych ma przybyć zainstalowane około 463,5 MW).

W efekcie tegoroczna wartość krajowego rynku mikroinstalacji wyniosłaby niemal 6,03 mld zł w porównaniu do 2,85 mld zł przed rokiem oraz 730,7 mln zł dwa lata wcześniej. 

Według wyliczeń SBF Polska PV, potencjał rocznej produkcji energii z mikroinstalacji pod koniec I półrocza 2020 wyniósł 1715,1 GWh. Przy tym do obliczeń przyjęto wskaźnik uzysku na poziomie 945 MWh z każdego MWp zainstalowanej mocy.

Biorąc pod uwagę roczny potencjał produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji PV, udział w pokryciu zapotrzebowania na energię w naszym kraju w tym roku według SBF Polska PV powinien wynieść 1,46 proc., co stanowiłoby niemal trzykrotny wzrost w stosunku do udziału z końca 2019 r.

Pod koniec 2020 r. moc systemu elektroenergetycznego w Polsce osiągnie poziom około 48,4 GW. Autorzy raportu podkreślają przy tym, że udział mikroinstalacji w mocy zainstalowanej polskiej energetyki notuje bardzo wysoki wzrost. SBF Polska PV zakłada, że pod koniec 2020 r. udział ten wyniesie 5,19 proc.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.